Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществено обсъждане за зелен Шумен

3
Снимка: Радио Шумен

С 5 гласа „против” и 1 „за” постоянната комисия по екология при шуменския общински съвет не прие предложението на общинския съветник Добромир Драев за налагане на мораториум върху сечта и кастренето на дървета в Шумен до изготвяне на експертно становище, представяне на оценка на въздействието на околната среда и обществено обсъждане на новата визия за зелената система на община Шумен.

„Няма достатъчно информация какво ще се прави със зелената система на Шумен”, заяви общинският съветник Добромир Драев. "Да бъде наложен мораториум на изсичането на зелената система, освен във случаите, когато става въпрос за опасни дървета. Това е моята идея. Да стане ясно на хората и на общинския съвет", посочи той.

"Никога не сме си мислили, че ние ще тръгнем и ще правим поголовна сеч. Това никога не ни е минавало през ума. Напротив - искаме да я подредим. Зелената система да има нова визия. Ако наложим мораториум, това означава да стопираме строителството и развитието на проектите", отвърна заместник-кметът на Шумен по строителство и екология Боян Тодоров. "Водим се от четири принципа за зелената визия на Шумен", каза още той и поясни, че се работи за изграждане на самостоятелни поливни система за новите паркови пространства, премахване на опасните дървета, прочистване от неподходяща растителност, съобразяване с градоустройствените проекти на премахването и засаждането на подходящи видове.

Обществено обсъждане на зелената сисетма на Шумен бе насрочено за 4 юли от 10.30 ч. в зала 203 на Общината.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилен контрол на пътя

От днес на територията на област Шумен започва специализирана полицейска операция за контрол на скоростта по линия на РОАДПОЛ, съобщават от Областната дирекция на МВР. Ще се извършват засилени проверки за нарушения на водачите, свързани с максимално разрешената скорост.  Определени са точки за контрол, като са обхванати местата и участъците с..

публикувано на 04.08.25 в 16:02

Граждански арест на пътя

Двама мъже извършиха граждански арест, за да спрат пиян шофьор на автобус. Това съобщава БНТ. Случката се е разиграла вчера около 18:30 часа, след като превозното средство е било забелязано да се криволичи на пътя Поморие - Слънчев бряг, като създавало предпоставки за произшествие. В района до складова база 47-годишен мъж от Шумен и друг, на 42..

публикувано на 04.08.25 в 12:59

Мотористка пострада на пътя

43-годишна жена е пострадала при катастрофа на пътя Русе - Варна на разклона за село Белокопитово. Това съобщават от шуменската полиция.  Около 9:40 часа вчера 62-годишен водач на лек автомобил "Фолксваген Поло“ с разградска регистрация отнел предимството на водач на мотоциклет "Ямаха" с румънска регистрация. Водачът на фолксвагена вероятно е..

публикувано на 04.08.25 в 11:25

Отиде си Тодор Балабанов

На 80-годишна възраст почина известният археолог н.с. д-р Тодор Петров Балабанов, съобщиха от Археологическия музей във Велики Преслав. Изследователят е автор на десетки научни статии, завинаги свързан с археологическото наследство на Първото българско царство и неговите най-важни средища – Плиска, Мадара, Преслав, готския център при аула край с. Хан..

публикувано на 04.08.25 в 10:06

Чистят водната каскада

Започна почистването на водната каскада към Мемориален комплекс "Създатели на българската държава" в Шумен. Съоръжението се чисти от кал, наноси и други отпадъци. Дейностите трябва да приключат до месец, когато ще бъде пусната и водата. Водната каскада „13 века България“ отдавна не работи. От време на време водата потича, после спира и коритата..

публикувано на 04.08.25 в 09:33

Седмица на кърменето във Филиал Шумен

Световната седмица на кърменето ще отбележат във Филиал Шумен на Медицинския университет във Варна.  От 10:00 часа днес ще започне среща на студенти от специалност „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ с бременни, майки и бъдещи акушерки във филиала. Срещата е отворена за всички, които искат да получат повече информация по въпроси, свързани с..

публикувано на 04.08.25 в 09:14

Полицейски началници по селата

Началниците на полицейските управления на територията на Областната дирекция на МВР в Шумен ще проведат срещи с жителите на малките   и отдалечени населени места през август.  Началникът на РУ - Шумен гл. инсп. Илиян Николов ще се срещне с жителите на село Длъжко на 29 август в 11:00 часа в сградата на кметството.  На 12 август началникът на..

публикувано на 04.08.25 в 08:48