Министър Румен Порожанов обясни лично на земеделските стопани, чиито животни подлежат на евтаназиране, че това са европейските и световни ветеринарни мерки, които България се е задъжила да спазва. По думите му, ако не се предприемат бързи мерки има опасност заболяването да се разпространи в други общини и области и на България да бъдат наложени ограничения за износ на продукти от овце и кози – мляко, сирене, месо. Въпреки че разчетите по пазарни цени показват обезщетения от средно 225 лева за животни под селекционен контрол и 140-150 лева за останалите, министърът се ангажира компенсациите да бъдат завишени до минимум 190 -200 лева на евтаназирана коза или овца. Регистрираните земеделски стопани ще получат парите по банков път, а за останалите ще бъде направена организация да вземат средствата си на място в кметствата в селата. Министърът се ангажира, че ако има стопани, които не искат да получат средства като компенсация за евтаназираните животни, ще им бъдат осигурени идентични животни, които да отглеждат след като бъдат изпълнени мерките за биосигурност в засегнатите общини, съобщават от Министерството на земеделието, храните и горите.
Оранжев код за опасно горещо време е обявен за понеделник в областите Шумен, Търговище, Разград, Русе и Силистра и още 14 в страната, информират от НИМХ. В понеделник ще е слънчево и най-горещо през следващата седмица. Ще духа слаб, североизточен вятър. Преобладаващите минимални температури ще са между 18 и 23 градуса и максимални от 35 до 40..
След двудневно безводие отново потече вода по чешмите в русенското село Бъзън. Пускането се извършва поетапно, за да се избегнат нови аварии и да се гарантира равномерно налягане във водопроводната мрежа, информират от ВиК – Русе. Радио Шумен припомня, че в селото над 2000 души останаха без вода за повече от 40 часа, защото неизвестен човек е..
Вандалска проява върху водопреносната мрежа остави без вода над 2000 души за повече от 40 часа в Русенското село Бъзън, съобщава БНТ. Второ денонощие от чешмите в селото не потича вода, защото неизвестен човек е спрял крана на изпускателя на водопреносната мрежа, който са намира в труднодостъпен горски район. Това се случило в четвъртък вечерта...
И днес времето ще бъде слънчево, във вътрешността горещо. Вятърът ще е слаб от север, следобед до умерен от североизток, изток, вечерта от югоизток, по Черноморието подсилен от бриз. Максималните температури във вътрешността ще се повишат до 33°-38°, по крайбрежието ще са от 27° до 32°, за Шумен около 35°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на..
От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Етикетите трябва да показват с еднакъв шрифт двете цени, но няма изискване коя да е водеща – тази в лева или в евро. Търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати. Законът за въвеждане на еврото..
Днес ще преобладава слънчево време, по-значителна облачност ще има само над Югоизточна България. Ще продължи да духа умерен север-североизточен вятър, който по-късно през деня ще се ориентира от изток и до вечерта ще отслабне. Максималните температури слабо ще се повишат и ще са между 29° и 34°, по Черноморието 28°-30° за Шумен около 33°. Вълнение на..
Петък 08.08.2025 Разград На 08.08.2025 г., от 13:30 ч. до 16:30 ч., поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Разград, ТП ,,Хр. Ботев", улици ,,Хр. Смирненски", ,,Бели Лом", ,,В. Априлов". Русе В периода 07.08.2025 г. - 08.08.2025 г.,..