26 са потенциално опасните участъци по поречията на реките и около язовирите в Шуменско, които трябва да се почистят. „Необходимите средства за това са около 2,5 млн. лв.“, заяви областният управител на Шумен проф. Стефан Желев. Определянето на приоритетни участъци е във връзка с писмо на Министерството на околната среда и водите, съгласно което е планирано почистването да се извърши догодина. През настоящата година се очаква на Областните администрации да бъде отпуснато финансиране от Междуведомствената комисия към Министерски съвет с цел подготовка на проекти за тези дейности. Областната администрация в Шумен вече е изпратила списъка с потенциално опасните участъци по речните корита в областта, каза още проф. Желев.
"В края на месеца трябва Междуведомствената комисия да събере предложенията от всички области в страната. След това те ще бъдат обобщени, за да се разбере колко средства са необходими. На нас ни трябват около 2.5 млн. лв., което не е много. Но всичко това трябва да се обобщи и тези средства да бъдат заложени в бюджета. Важното е, че правителството вече обръща внимание на този проблем. Необходимо е да се вземат превантивни мерки, вместо после да се харчат много повече пари за ликвидирането на различни последствия от бедствия", посочи проф. Стефан Желев.
Преодоляването на проблемите, свързани с почистването на речните легла, е обсъждано от Междуведомствена група, създадена със заповед на министър-председателя и в нея са участвали представители на МРРБ, ДНСК, МЗХГ, МОСВ. Набелязаните проблемни участъци в Шуменско, за които е необходимо финансиране, са в общините Велики Преслав, Венец, Върбица, Каолиново, Каспичан, Никола Козлево, Нови пазар, Хитрино и Шумен.
Спряха водата в с. Мадара поради подмяна на помпа на Дълбок сондаж „Мадара“. Това съобщава ВиК - Шумен на сайта си. Водоподаването ще бъде възстановено след приключване на ремонтните дейности. От дружеството не се ангажират с конкретен час.
Частният съдебен изпълнител Ясен Бойчев от Шумен е загубил правоспособност. Това става ясно от информация в сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители. Там е посочено още, че служебният му архив е запечатан. „Налице са достатъчно данни за наличие на тежки, системни нарушения, включително и осуетяване от страна на съдебния изпълнител на..
40-годишен шуменец е задържан за притежание на наркотични вещества. Това съобщават от шуменската полиция. Около 23:00 часа полицейски екип извършил проверка на мъжа на пл. “България“. У него е намерено пликче с кафяво вещество и четири кристални бучки. Иззети са, предстои да бъде направен лабораторен анализ. Мъжът е задържан за срок до 24 часа в..
Продължава информационната кампания по проекта, свързан с подобряване на чистотата на въздуха в община Шумен. Екипът на кампанията ще посети всяко населено място, за да обясни целите на смяната на печката за твърдо гориво с климатик. На хората ще бъде разяснено също какви са условията и документите, необходими за смяна на отоплителните уреди...
Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен Четвъртък 13.02.2025 Разград На 13.02.2025, от 9:30 до 11:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в Исперих. Русе На 13.02.2025, от..
Днес денят ще започне със слънчево време, но постепенно от запад на изток облачността ще се увеличи. Ще е предимно средна и висока, без валежи. Сутринта ще е почти тихо, по-късно ще духа слаб вятър от южна четвърт. Максималните температури ще са между 3° и 8°, за Шумен около 6°. Прогнозата за времето е на дежурния синоптик Любомир Маджаров от..
Реставрацията на уникалната възрожденска завеса, поставена на сцената в концертна зала още при откриването на читалище "Добри Войников" в Шумен, обсъждат председателят на културната институция Анатоли Стоянов и членовете на настоятелството с реставратора д-р Димчо Радев. Димчо Радев има над 45 години опит в областта на консервацията и..