Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международно предизвикателство за космически приложения в Русе

Снимка: www.infodoz.ru

Русенският университет е домакин на най-големия хакатон в света International Space Apps Challenge (Международно предизвикателство за космически приложения). Състезанието преминава под егидата на НАСА и се провежда едновременно в 200 градове в света. В България домакини на хакатона са Русе, София, Пловдив и Бургас. Тазгодишното състезание е насочено към хора с интереси в областта на авиацията, космонавтиката, информационни технологии, роботика, климатология и др. науки, свързани със Земята и Космоса. В рамките на 2 дни хора от всякакви възрасти и с всякакви професии, индивидуално или в екип, ще имат възможността да предлагат иновативни решения на актуални проблеми в съответните области. Екипите избират предизвикателство и представят проект, който решава определен проблем в дадената област. Проектите най-често биват разработване на програмни продукти (десктоп, уеб, мобилни), апаратни устройства (роботи, дрони и др.), анализ и визуализация на данни или концепции за решаване на даден проблем. Могат да се представят както на ниво прототип, така и във вид само на идея.

Двата най-добри екипа от всяка локация в България продължават да се борят на глобално ниво. В последните няколко години български отбори редовно се класират в ТОП 5 в света.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

71-годишна разпространява наркотици

71-годишна жена и двама мъже на 24 и 52 години са задържани за разпространение на наркотични вещества, съобщават от полицията в Русе.  При полицейската операция, продължила два дни, в дома на жената са открити около 30 грама метамфетамин, около 80 грама марихуана и различни уреди за разфасоване на наркотици.  Всички  задържани..

публикувано на 11.07.25 в 12:53

Дете пострада с тротинетка на пътя

10-годишно момче с електрическа тротинетка пострада при пътно произшествие в Русе, съобщават от полицията. Инцидентът е станал около 18:15 часа на кръстовището на улица "Йосиф Цанков" с улица "24 май". Детето е блъснато от лек автомобил "Фолксваген", управляван от 18-годишен шофьор.  Според полицейските данни, 10-годишният на тротинетка не е..

публикувано на 11.07.25 в 11:12

Вандалска проява в Русе

Вандалска проява в подлеза при кръговото кръстовище до сградата на Областната дирекция на МВР заснеха камерите от системата за видеонаблюдение в Русе. Кадрите от видеозаписа показват младеж с покрито лице, който пръска със спрей по наскоро почистените от графити и боядисани стени на подлеза. Материалите от инцидента са предоставени на органите..

публикувано на 11.07.25 в 08:53

Мигранти в хладилен камион

Граничната полиция в Русе задържа 16 иракчани, укрити в тайник на хладилен камион, съобщиха от МВР. ​ Късно снощи автопатрул е спрял на входа на областния град камиона, който е с латвийска регистрация и е бил управляван от 30-годишен белоруски гражданин. Мигрантите са заявили, че крайната цел на незаконното им пътуване е Германия. Те и..

публикувано на 10.07.25 в 13:27

Концерт под звездите

Вечер, посветена на вечните български хитове, предлагат на русенци участниците в „Като две капки вода“ Димитър и Христо.  Концертът под наслов „Любими български песни и усмивки“ ще се проведе тази вечер (10 юли) от 20:30 ч. на сцената пред Съдебната палата в Русе, а входът е свободен. Специален гост ще бъде даровитата цигуларка Ана-Мария..

публикувано на 10.07.25 в 09:37

Дрогиран в безпомощно състояние

Откриха мъж в безпомощно състояние след употреба на наркотици. Това съобщават от Областната дирекция на МВР в Русе.  Около 01:13 ч. на 8 юли екип на Първо РУ е изпратен на..

публикувано на 08.07.25 в 11:23

Дунав в картини

10 деца и младежи от различни дунавски градове участваха в художествения пленер под мотото „Синият път на Европа“, който се проведе в Русе.  Основна тема на събитието бе Дунав и седмицата, посветена на реката.  Пленерът завърши с изложба в русенската Художествена галерия. Всички участници получиха удостоверения.

публикувано на 08.07.25 в 08:29