Община Шумен, Народното читалище „Добри Войников“, Регионалният исторически музей и Шуменският университет стоят в основата на честванията на възрожденския апостол. През 2018 г. се навършват и 160 години от създаването в Шумен на първия ученически многогласен хор в България. Негов вдъхновител и родоначалник е Добри Войников.
Личността на този наш деец от Ренесанса е популярна предимно като Войников театралът, Войников журналистът, педагогът, езиковедът, но не и Войников музикантът, заяви проф. Стефан Хърков от Шуменския университет, който е организатор на научна конференция за музикалното дело на възрожденеца. Той ще изнесе и пленарният доклад на форума, който се открива на 22 ноември в къщата музей „Добри Войников“.
Първоначално идеята на научната конференция за музикалната дейност на Добри Войников е замислена като национална. Но интересът се оказал учудващо голям и към този момент има заявки и от чужбина. Във форума ще се включат специалисти от БАН, от Националната музикална академия в София и от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Съпътстващата програма за честването на годишнината на Добри Войников включва и големият концерт, който ще бъде отново на 22 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“. В него ще чуем изпълнения на хоровете „Бодра песен“, „Родни звуци“ и „Венета Вичева“, както и формацията от Средното училище „Сава Доброплодни“. Специален гост на събитието ще бъде пианистката проф. Роксана Богданова, внучка на шуменеца Димитър Тюлев - един от продължителите на делото на Войников.
Добри Войников ще бъде почетен и в румънския град Браила. На 10 ноември в театър Мария Филоти е концертът на хор „Родни звуци“ и прожекцията на филма „Революционерът на духа“ по сценарий на проф. Кина Вачкова. В Шумен на 21 ноември ще има безплатен вход за постановката на шуменския театър „Началото на криворазбирането“.
Чуйте целия репортаж на Миглена Стефанова в прикачения файл.
Авторитетното американско издание Words without Borders нарича Йорданка Белева „един от най-интересните гласове в съвременната българска литература“, а друг литературен сайт electricliterature.com определя книгата ѝ с кратки разкази „Кед е р“ като „едни от най-красивите, сърцераздирателни и почти магически страници, излезли от България през..
90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ . 40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в специална ретроспективна изложба. Няколко фотодокументални пана допълват експозицията. За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..
309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..
От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул. Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова: "Самите тържества ще се..
Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“. Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..
Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя. Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..
Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков. Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков. За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..