Община Шумен, Народното читалище „Добри Войников“, Регионалният исторически музей и Шуменският университет стоят в основата на честванията на възрожденския апостол. През 2018 г. се навършват и 160 години от създаването в Шумен на първия ученически многогласен хор в България. Негов вдъхновител и родоначалник е Добри Войников.
Личността на този наш деец от Ренесанса е популярна предимно като Войников театралът, Войников журналистът, педагогът, езиковедът, но не и Войников музикантът, заяви проф. Стефан Хърков от Шуменския университет, който е организатор на научна конференция за музикалното дело на възрожденеца. Той ще изнесе и пленарният доклад на форума, който се открива на 22 ноември в къщата музей „Добри Войников“.
Първоначално идеята на научната конференция за музикалната дейност на Добри Войников е замислена като национална. Но интересът се оказал учудващо голям и към този момент има заявки и от чужбина. Във форума ще се включат специалисти от БАН, от Националната музикална академия в София и от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Съпътстващата програма за честването на годишнината на Добри Войников включва и големият концерт, който ще бъде отново на 22 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“. В него ще чуем изпълнения на хоровете „Бодра песен“, „Родни звуци“ и „Венета Вичева“, както и формацията от Средното училище „Сава Доброплодни“. Специален гост на събитието ще бъде пианистката проф. Роксана Богданова, внучка на шуменеца Димитър Тюлев - един от продължителите на делото на Войников.
Добри Войников ще бъде почетен и в румънския град Браила. На 10 ноември в театър Мария Филоти е концертът на хор „Родни звуци“ и прожекцията на филма „Революционерът на духа“ по сценарий на проф. Кина Вачкова. В Шумен на 21 ноември ще има безплатен вход за постановката на шуменския театър „Началото на криворазбирането“.
Чуйте целия репортаж на Миглена Стефанова в прикачения файл.
И тази година Държавната опера в Русе ще участва в най-голямото културно събитие за лятото в Тутракан, наречено „Огненият Дунав“. Те се включват в откриването на фестивала, когато премиерно ще изпълнят концерт-спектакъла си „От Виена до Тутракан“. Публиката я очаква едночасово вълшебство с най-красивата музика, създадена от композиторите,..
Цветята и животните в двора на родния му дом, сестрите му – това са първите снимки, направени от известния фоторепортер Мехмед Азиз от Исперих. Днес той ще покаже изложба, с която в 50 кадъра ще се опита да разкаже за своята работа през последния половин век. Сред най-ценните фотографии са онези от намирането на Свещарската гробница, още преди..
В самия край на август едно родолюбиво дело ще намери своя завършек. В деня, в който православната църква почита паметта на цариградския патриарх Александър, се очаква тържествено да бъде открит бюст-паметникът на княз Александър Първи Български до неговата лятна резиденция в Държавното предприятие „Кабиюк“. Автор на пластиката е скулпторът Бехчет..
От Шумен започва едно вълнуващо музикално турне, наречено „Маестро, музика“ с участието на Симфониета Шумен, певицата Християна Лоизу и квартет „Белканто“. Идеята, която ги събира е 10-ата годишнина от успешното участие на изпълнителите във формата „X Factor“. През 2015 г.победителка стана родената в Кипър Християна, а четирима момчета се..
Талантливата Яна Дойнова гостува в Шумен с два концерта за малки, големи и още по-големи почитатели на арфата. На 15 юли (вторник) от 11.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ ще се проведе образователен концерт с участието на деца от лятната академия в читалището и от Детска градина „Звънче“. Освен изящните изпълнения на арфа, малките зрители ще..
„Красимир е изпълнител с ярка индивидуалност, красив и изразителен, богато нюансиран звук, прецизна техника и творческо въображение, качества, които го правят желан цигулар“. Това са думите на проф. Гинка Гичкова за нейния дипломант в Националната музикална академия Красимир Джамбазов. Той ще бъде и солистът в концерта на Симфониета Шумен тази..
Оперетата „Кармозинела“ ще бъде представена тази вечер от 21:00 ч. на късноримска крепост „Ковачевско кале“ около Попово. За първи път се представя пред българската публика музикален спектакъл в изпълнение на солисти, смесен хор и духов оркестър, придружен с жестомимичен превод, за да могат и хората с увреден слух да се докоснат до това изкуство...