Да не се предоверяваме, а ако се усъмним в достоверността на даден търговец,, да се опитаме да съберем максимално много информация, преди да предприемем покупка. Това съветват от Комисията за защита на потребителите по повод започналото вече предколедно пазаруване. Ако пазаруваме онлайн, трябва да внимаваме да не попаднем на фалшиви сайтове, предупреди председателят на комисията Димитър Маргаритов.
„Нека потребителите да се уверят, че това е действително съществуващ електронен магазин, включително като потърсят контакт с този, който администрира интернет сайта. Задължително е по закон такива координати да има – телефон, имейл, на които да може да се осъществи реална комуникация. И едва когато вече сме убедени, да направим поръчка на съответните стоки“, обясни Маргаритов.
Когато пазаруваме от магазин, там могат да дебнат опасности като липса на информация или липса на такава, касаеща цените, характеристиките или параметрите на стоките, които се предлагат. Що се отнасят до коледните намаления, Димитър Маргаритов предупреди:
„Често пъти можем да се натъкнем на така нареченото намаление в намалението. От една кампания се преминава директно в друга, при което търговците механично сумират процентите на намаление на стоката и така можем да видим едни на пръв поглед невероятни 70, понякога и повече процента, а да се окаже, че това е всъщност сбор от две намаления, които са се развили в по-дълги периоди от време и практически заблуждава потребителите“, обясни Маргаритов.
За какво още трябва да бъдем внимателни чуйте в интервюто на Невена Николова.
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..