Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За кражбите и фалшификатите на картини

Една от изчезналите картини на Владимир Димитров - Майстора.
Снимка: Николай Христов

Визуалните изкуства, рядко попадат в челните заглавия на медиите. Един конкретен случай, който съчета изобразителното изкуство с криминалната хроника, успешно се нареди сред най-обсъжданите в началото на годината. Картини на известните български художници Владимир Димитров - Майстора и Димитър Киров бяха откраднати от къща в София. Крадците са взели  със себе си и други неща - стара цигулка, както и нумизматични ценности, но са пропуснали четири от най-скъпите картини на Владимир Димитров - Майстора, които също са били в имота, собственост на Павел Антонов - син на племенница на Майстора. Част от откраднатите картини вече са открити, съобщи в края на миналата седмица вътрешният министър Младен Маринов. Арестувани са двама души, съпричастни към престъплението. След разплитането на казуса няколко въпроса излизат на дневен ред: дали картините в частните колекции са охранявани добре; дали у нас има развит пазар на крадено изкуство; кои са начините да опазим ценна картина, висяща на стената ни; кои са най-големите исторически скандали, свързани с кражби или изготвяне на фалшификати на картини? Още по темата може да чуете от разговора с Деян Евтимов, директор на Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен, записан за предаването "Без рамки".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За пътя и безпътицата в „Пойни птици“

Война, мир, насилие и безпътица са темите, които роденият в Шумен поет Владислав Христов извежда на преден план в новата си книга „Пойни птици“. Това е седмата поред поетична книга на Владислав Христов, затвърждаваща името му като eдно от най-значимите в съвременната българска лирика.  Текстовете в книгата засягат широк кръг от проблеми, свързани със..

публикувано на 31.05.24 в 08:47
Михаил Вешим

Среща с автограф

Писателят Михаил Вешим ще гостува в Шумен на 30 май, четвъртък, от 18.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“. Той ще представи най-новата си книга „Стари хипари и нови разкази“. В сборника са включени някои от познатите морски разкази на автора и осем нови истории, пропити със звън на китари, среднощни къпания и носталгия...

публикувано на 28.05.24 в 09:06
РБ

Представят алманаха "Златоструй"

28-ят брой на алманаха "Златоструй" ще бъде представен днес в шуменската Регионална библиотека "Стилиян Чилингиров". Това съобщава БТА, като цитира Кънчо Енчев, който е редактор на годишника на Дружеството на шуменските писатели. В 110 страници са представени текстове от 42 души, от които само седем или осем не са от Шумен, казва Енчев и допълва,..

публикувано на 27.05.24 в 08:56

Книгите на Възраждането ни

Един от най-богатите фондове със старопечатни издания в българска библиотека се намира в Русе. В Регионалната библиотека  „Любен Каравелов“ има близо 2000 екземпляра, отпечатани между 1806 и 1878 г.  По голямата част от колекцията е събрана от дарения, като например 257 старопечатни книги са дарени от русенския книжар Никола Даков.  Ценен екземпляр..

публикувано на 24.05.24 в 11:00

Музика и поезия за 24 май

Необичаен концерт подготвят за своята публика от Симфониета Шумен. Ден преди празника 24 май на една сцена ще звучат и български композитори, и българска поезия. В концерта зрителите ще чуят произведения на едни от най-забележителните български композитори: Панчо Владигеров, Веселин Стоянов, Марин Големинов и Петко Стайнов. В хармония..

публикувано на 23.05.24 в 08:33

Свободата е в планините

Новата книга на Кънчо Тодоров „Свободата е в планините“ ще бъде представена на 22 май в шуменската Регионална библиотека "Стилиян Чилингиров".  Изданието е в памет на шуменския алпинист Вълчо Спасов.   Авторът е приел като личен дълг популяризирането на   делото на Вълчо Спасов. Животът му е част от най-силните години на алпийското дело, не само..

публикувано на 21.05.24 в 20:41

Комедиен фестивал "Тодор Колев"

Комедиен театрален фестивал на името на Тодор Колев ще се състои в Шумен от 25 до 30 юни 2024 г., съобщават от Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Форумът ще се проведе в три направления - професионални спектакли, непрофесионални спектакли и съпътстваща програма. Спектаклите вече са селектирани. Ето какво ще можете да..

публикувано на 21.05.24 в 09:27