Битието на Пловдив - Европейска столица на културата за 2019 г. дава повод за много надежди и критики. От една страна се очаква Пловдив да стане културен център от европейски мащаб, да организира стотици събития за различни публики, да предложи развитие на вкуса и на авторите в изкуството, от друга страна в официалните и социалните медии не липсват иронични, критични и негативни коментари към програмата, финансирането, реализацията. Самото лого на Пловдив - Европейска столица на културата също стана повод за създаване на колажи във Facebook. Част от хората, които са подготвяли кандидатурата на Пловдив за Европейска столица на културата за 2019 г. също мотивираха публично своите негативни позиции. Откриването на Пловдив - Европейска столица на културата започва този уикенд. Най-атрактивното и мащабно събитие, според организаторите, е спектакълът "Ние сме всички цветове“, който ще започне от 19:00 часа на 12.01. В рамките на уикенда има серия от събития в различни пространства, открити и закрити сцени в града. Още по темата за реакциите към програмата, финансирането и реализацията на Пловдив - Европейска столица на културата може да чуете от разговора с Антон Баев, журналист и председател на Дружеството на пловдивските писатели.
Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември (четвъртък) от 18:35 ч. в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора..
Кукленият спектакъл „Малката рибка“ е поредната премиера на шуменския театър, която ще зарадва малките, а и по-големите зрители тази неделя. Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов определи представлението като много визуално, с много игра със светлина и сенки. Режисьори, сценаристи, майстори на куклите и на..
При невероятен успех на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София мина премиерата на „Криворазбраната цивилизация“, по текст от оригиналната пиеса на Добри Войников. С новия спектакъл, който предлага преработен и осъвременен прочит на познатия текст, режисьорът и сценарист шуменецът Николай Гундеров си направи подарък за своя..
Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..
Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...
Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик. В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за..
Силното желание на Юндер Ремзи от Шумен да рисува се появява, когато е едва 6-годишен застава пред великолепната сграда на галерията в Силистра. Точно там, според разказа на майка му, тържествено заявява, че един ден ще стане художник. Сега 12-годишният вече артист събира смелост и картини да подреди първата си самостоятелна изложба във..