Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой продължава делото на академиците Кирил и Методи Попови

акад. Методи Попов

Двамата братя са родени  в Шумен, в самото начало на 80 – те години на 19 – ти век и с разлика едва от 11 месеца. Получават началното и основното си образование във Варна. През 1897 г. Кирил Попов завършва класическия отдел на варненската гимназия и става учител в основно училище. На другата година се записва във Висшето училище в София, във Физико-математическия факултет, специалност математика и физика. Печели стипендия, която заедно с изкараните пари от преводи от френски му позволява да се издържа по време на следването си. През 1902 г. завършва висшето си образование. През 1904 - та е избран за асистент към катедрата по астрономия на Физико-математическия факултет, оглавявана от проф. Марин Бъчваров. Двете години като асистент му помагат да задълбочи познанията си по теоретична физика, небесна механика, теория на вероятностите и геометрия. През 1906 г. Кирил Попов е в Мюнхен, където посещава лекции при професорите Зелингер, Артур Корн и Рьонтген, след което заминава за Хайделберг. Там той се среща с редица изтъкнати астрономи и се запознава с проблема за трите тела и теорията на пертурбациите. Брат му, Методи Попов през 1901 – 1902 година участва в аферата „Мис Стоун“, като пренася кореспонденция между похитителите и посолството на Съединените щати. През 1904 - та завършва естествени науки в Софийския университет „Свети Климент Охридски“, след което специализира биология в Мюнхен, Берлин и Париж. След завръщането си в България преподава в университета, като през 1920 – 1921 година е негов ректор. От 1923 до 1931 година Попов е посланик на България в Германия. В двата файла, чуйте какво си спомня за тях,  внучката на Кирил Попов – Юлия Попова. С нея се свърза Миглена Стефанова. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарителят на българщина

От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който  е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..

публикувано на 17.07.25 в 08:38

Детска мисия „Знание“

Една от най-активните и вдъхновяващи личности в сферата на образованието е Благовеста Ценова , ръководител на образователен център „Дворецът на децата“ в Русе. Със страст към иновациите и мисия да превърне знанието в приключение тя стои зад редица проекти, които развиват креативността и увереността на младите. Един от тях е новият..

публикувано на 17.07.25 в 07:46

40 години спомени и обич

Обредният дом в Тутракан е най-красивият в България. В красивите зали на сградата, освен сключване на бракове, се провеждат и научни конференции, тържествени сесии на Общинския съвет, симпозиуми, връчване на дипломи и културни събития. А утре от 17:00 часа в сватбената зала ще бъде отбелязана 40-ата годишнина на Обредния дом. В програмата са..

публикувано на 16.07.25 в 08:55
Развигорово след пожара

Развигорово след огнената стихия

Пожарите не подбират и не предупреждават. Това могат да потвърдят жителите на хитринското село Развигорово, които миналия понеделник се разминаха на косъм с най-страшното. Огънят, който пламна близо до селото, достигна само до една необитаема къща. Изпепелени обитаеми къщи и пострадали хора нямаше, благодарение на пожарникарите и доброволците,..

публикувано на 16.07.25 в 08:22

Малки балерини на голяма сцена

Тази вечер от 18:00 часа с открит урок завършва лятното балетно училище с ръководител Весела Иванова към НЧ „Добри Войников - 1856“. Весела е живяла над 30 години в Италия и е посветила живота си на изящното изкуство. Чуйте интервюто на Яна Косева с Весела Иванова, която разказва за качествата, които развива балетът и кога е подходящо за едно дете..

публикувано на 16.07.25 в 08:06

Келтска арфа в Шумен

Над 60 деца от Детска градина „Звънче“ и ученици от летните занимални в Шумен посетиха образователния концерт на арфистката Яна Дойнова, който се проведе по-рано днес в камерната зала на НЧ „Добри Войников - 1856“. Концертът започна с пленяващ разказ за историята на инструмента арфа, продължи с викторина за децата в публиката, които разказаха..

публикувано на 15.07.25 в 15:47
Доц. Веселка Тончева

Дни на живия огън

Седмицата между 15 и 20 юли на места в страната е наричана Запалена, Опалена неделя. Първите три дни от нея са сред най-тачените от българите празници за предпазване от огън. Всеки има представа за тези дни като най-горещите в годината и може да изреди поне едно от различните имена, с които наричат 15,16 и 17 юли в отделните райони на страната -..

публикувано на 15.07.25 в 08:21