Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Питат русенци за околната среда

Снимка: pixabay.com

15 200 души са подкрепили идеята в Русе да бъде проведен референдум, резултатите от който да задължат местната администрация да набележи мерки за опазване на чистотата на въздуха и околната среда.

Бойко Никифоров от инициативния комитет за провеждане на допитването уточни, че хората ще трябва да отговорят дали искат Общинският съвет да приеме наредба, с която да забранят строителството и работата на предприятия, отделящи вредни емисии и миризми във въздуха. Вторият въпрос е дали около производствените зони да бъде изграден зелен пояс от дългогодишна растителност. Още два въпроса ще бъдат поставени на гражданите на Русе - дали искат озеленяването, почистването и ремонтите на общинска собственост да бъдат извършвани само от Община Русе без възлагане на други фирми и дали искат пречистването на питейната вода да се извършва по метод без хлор и хлорни съединения.

На 23 януари документът ще бъде внесен в Община Русе, за да започне проверка на подписите. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилен трафик на Дунав мост

Пропускателната способност на Дунав мост при Русе е максимално повишена. Това заяви областният управител на област Русе Драгомир Драганов след инспекция на място по-рано днес.  Посещението е на фона на непрекъснато увеличаващия се трафик както от товарни, така и от леки автомобили. Драганов посочи, че българските власти правят всичко възможно за..

публикувано на 17.07.25 в 13:35

Храмов празник в Каран Върбовка

Един от най-старите български манастири, възникнали в периода на Второто българско царство (1187-1396) – „Св. Марина” край село Каран Върбовка, община Две могили, отбелязва храмовия си празник днес. По случай датата ще бъде отслужена литургия от Главиницкия епископ Негово Преосвещенство Макарий, викарий на дядо Наум. На място ще бъде и областният..

публикувано на 17.07.25 в 09:20

Подкрепа за Благомир Коцев

Протест срещу действията на съдебната власт и в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев се проведе пред Съдебната палата в Русе снощи .  Събитието беше организирано като част от национален протест срещу това, което организаторите определят като „политически репресии, избирателно правосъдие и пълзяща диктатура“. Организаторът на протеста в Русе..

публикувано на 17.07.25 в 08:18

ГДБОП разби наркооранжерия

Добре оборудвана оранжерия за отглеждане на марихуана беше разкрита при специализирана операция на ГДБОП в село Иваново. При претърсването на три имота полицаите открили десетки растения коноп, голямо количество изсушена тревиста маса и над 4 грама кафяво кристално вещество, което при полеви тест е реагирало на екстази.  Намерени са електронни везни..

публикувано на 16.07.25 в 14:18

Памет за Левски

Паметна плоча с барелеф на образа на Васил Левски бе официално открита днес в русенското село Ряхово. Инициативата идва два дни преди да отбележим 188 години от рождението на Апостола на свободата.  Монументът, който е с височина от близо 2 метра, е дело на скулптора Атанас Стоянов от Бургас и русенския архитект Ралица Панайотова.  Изграждането..

публикувано на 16.07.25 в 13:44

Изложба за Елиас Канети

Документална изложба по случай 120 години от рождението на Елиас Канети подготви русенската Регионална библиотека „Любен Каравелов“. Експозицията е в две части и се намира във фоайето на втория етаж на библиотеката. Първата част на изложбата представя оригинални издания на произведенията на Канети, както и литературна критика и изследвания,..

публикувано на 16.07.25 в 10:00

75-годишен насочи пистолет към бус

75-годишен мъж от Сливо поле насочи газов пистолет към бус и пътниците в него след пътен инцидент в града. Това съобщават от полицията в Русе.  Сигналът е подаден в петък от шофьора на буса, който съобщил, че бил засечен от черен автомобил. От него слязъл непознат мъж и насочил оръжие към него и пътниците. Шофьорът на автобуса потеглил, автомобилът..

публикувано на 14.07.25 в 13:45