Солист на обой в концерта на Симфониета - Шумен в петък вечер ще бъде Ивайло Данаилов. Диригент е Кръстин Настев. Ще бъдат изпълнени Адажио и фуга, до минор от Моцарт, Интродукция и тема за вариации за обой и оркестър от Хумел, Симфония № 3 от Шуберт. Началото е от 18:35 часа.
Кръстин Настев е млад, талантлив, динамичен оркестров и оперен диригент. През последните три сезона дирижира най–големите състави на страната. Дебютира в Софийската опера със „Селска чест“ на Маскани, дирижира тържествения концерт по случай Националния празник Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор, осъществява записи с оркестъра на Българското Национално Радио. Наскоро дебютира във Варненска опера и получава покана за постоянно сътрудничество. Възпитаник е на Музикалните академии в София, Барселона и Базел. Кръстин Настев участва в майсторски класове при водещите диригенти на съвремието и се връща със специална награда от международния конкурс за диригенти в Санкт-Петербург. През годините дирижира Пловдивска опера, Плевенска филхармония, оркестрите на Анталия, Бурса и Ескишехир (Турция), хорът на Анкарското радио, Нидерландския симфоничен оркестър в Еншеде, Младежкия оркестър на Малага (Испания), Симфониета Берлин и др. Заедно с големия български хоров диригент Крикор Четинян основава и ръководи от 2015 г. Майсторски клас за диригенти в Пловдив. От 2019 г. е диригент във състава на Варненската опера.
Ивайло Данаилов е роден на 27.01.1987 година в град Варна. Започва своите музикални занимания на 5 годишна възраст. През 2003 г. е лауреат на Националния конкурс за певци и инструменталисти „Светослав Обретенов“ – гр. Провадия. Завършва средното си образование в НУИ „Добри Христов“. През същата година е приет в НМА „Панчо Владигеров“ в класа по обой на Ясен Енчев. Завършва своето висше образование през 2010 година в класа по обой на проф. Спиро Петков. През 2011 г. завършва магистратура в НМА “Панчо Владигеров” в класа по обой на проф. Спиро Петков и камерна музика в класа на Росен Идеалов. Участва в майсторските класове на Давид Валтер, Пиер Файт, Кристиян Ветцел, Готфрийд Покорни. От 2007 година след успешно издържан конкурс е приет на позицията първи обой в Гвардейския представителен духов оркестър, с който концертира в Австрия, Белгия, Германия, Израел, Унгария, Франция и други страни. През 2009 г. заедно с още четирима състуденти основава духов квинтет „Wind Art”, с който изнася рецитали на фестивалите „Софийски музикални седмици”, “Европейски Музикални Седмици”, ”Balchik Clasical Days”, „Зимни Музикални Вечери” и печели редица първи награди, сред които – Първа награда на Международния конкурс „Малер и неговите последователи”(2010 г.), Първа награда на Международния конкурс “Shubert” (2009 г.), Първа награда на Международния конкурс за немска и австрийска музика (2014 г.). През 2016 г. се завръща в своя роден град и постъпва в Представителния духов оркестър на военноморските сили, а от 2018 г. е и първи обоист в Симфониета – Шумен.
Още може да чуете от разговора с обоиста Ивайло Данаилов и с маестро Кръстин Настев, който също е свирил на обой по време на музикалното си образование.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..