Енциклопедията „България в Балканските войни (1912 – 1913)" ще бъде представена тази вечер от 17 ч. в Художествената галерия в Силистра. Това съобщиха от авторския екип д-р Тодор Тодоров, доц. д-р Милен Куманов от БАН и Десислава Костадинова - докторант към БАН. Изданието включва информация за Балканските войни; исторически данни и факти за усилията на българската държава да отхвърли веригите на Берлинския договор от 1878 година, като основната задача на политическите партии и на цялото общество е да се обединят всички територии, населени с българи, които са останали извън пределите на родината, с Княжество България (от 1908 година - Царство България) и Македония.
След представянето на изданието в Силистра енциклопедията „България в Балканските войни (1912-1913)“ ще бъде представена във Варна и София. Книгата е втората част от енциклопедия, планирана като трилогия. През 2016 година излиза първият том „България в Първата световна война (1914-1918)“. Предвижда се третият том да излезе тази година за Деня на Европа.
Тритомникът ще бъде преведен на английски език. Издаването на енциклопедията се финансира изцяло от д-р Тодор Тодоров, който е известен с дарителската си дейност. Желанието му е да дари по една енциклопедия на всички областни библиотеки в България и на военните училища в страната.
За първи път в България, на сцената на Драматичния театър в Търговище ще бъде представена пиесата "Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт". Текстът е на един от най-интересните съвременни драматурзи - Матей Висниек. Авторът е с роден в Румъния, но повече от 30 години живее и твори във..
Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...