В продължение на десетки години, преподавателите и студентите от Шуменския университет изследват културното ни наследство от античността до наши дни, като ползват похватите и възможностите на различни области на науката – археология, история, филология. Техните постижения са впечатляващи – множеството научни публикации у нас и в чужбина го потвърждават.
Не случайно Шуменският университет е поканен като партньор за участие в Националната научна програма „Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие“. Водеща организация в амбициозния проект е Софийският университет, а негови партньори в тригодишната работа ще са Българската академия на науките, Шуменският университет, Пловдивският, Техническият в София и Югозападният университет в Благоевград. За работата по проекта са привлечени както настоящи, така и бивши студенти и докторанти.
Още за предстоящата научна работа слушаме от разговора на Росица Арабаджиева с декана на Факултета по хуманитарни науки в Шуменския университет проф. д-р Веселин Панайотов.
Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии. За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артерио-венозна малформация, рядко заболяване, с фатален край. Повече от кореспондента на БНР в Силистра Незабравка Кирова...
Компютрите, таблетите, умните дъски, а скоро и изкуственият интелект са на път да се загнездят трайно в класните стаи. Покрай тези технологии сякаш писането на ръка за по-малките деца, особено красивото писане, остана на заден план. За щастие, има инициативи, които поддържат жива традицията на краснописа. Днес в Аулата на Шуменския..
Д-р Оксана Аламо напуска родната Украйна и село Тарутино в Одеска област, за да се върне при корените на предците си в България. Завършва медицина във Варна, специализира акушерство и гинекология, но сега е лекар в Отделението по трансфузионна хематология към шуменската болница. В морската ни столица се среща със своя съпруг и баща на трите ѝ деца..
Поредното масово кръщене в Голямата базилика в Плиска се проведе днес. Отец Андрей Стефанов извърши светото кръщение на Светла събота. 11 деца и младежи от Каспичан, Шумен, Добрич и Пловдив приеха християнската вяра на старините в Плиска. Това е поредното масово кръщене в Голямата базилика на старата столица. „Горди сме, че ритуалът в Голямата..
Племена на канибали в Нова Гвинея, откриване на нови видове животни и растения и пътешествия из десетки държави. Това са само част от историите в лекцията на легендарния български зоолог, пътешественик и политик д-р Петър Берон. Лекцията му откри XIII издание на студентската научна конференция „Екология и околна среда” в Аулата на..
Държавното предприятие „Терем“-Търговище не трябва да участва в обществени поръчки за ремонт на техника, поръчан от държавата, след като е структура на Министерството на отбраната, заяви бившият военен министър Красимир Каракачанов. Докога ще продължава сагата с неизплатените заплати на работниците и кой направи така, че предприятието да става все..