Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шанс за младите европейци

Снимка: pixabay.com

Нов, по-висок бюджет, по-голяма мобилност и повече възможности за младите хора. Това са намеренията, свързани с „Еразъм +“, една от най-старите програми в Европейския съюз. Преди дни депутатите от Комисията по култура и образование в Европарламента предложиха трикратно увеличаване на средствата по програмата от 2021 г. до 2027 г. 

Как работи програма „Еразъм +“ и какъв е интересът към нея в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", който участва в обмена на студенти и преподаватели още от учебната 2002 – 2003 г.

14 студенти от висшето училище са включени в програмата през настоящия семестър. В момента един от тях е на практика по „Еразъм +“, а други двама се подготвят да започнат стажове по програмата, заяви Елица Станачкова - главен координатор на „Еразъм +“ в Шуменския университет. Условията за кандидатстване не са променени – всички бакалаври, магистри или докторанти в редовна или задочна форма на обучение могат да подадат документи. Задължителен е успехът – не по-малко от 4.50 и до два невзети изпита. 

За да учат в Шуменския университет по „Еразъм +“, този избор до средата на лятото са направили 6 студенти от чужбина. Сред тях е и Рашит Унчу, възпитаник на университета в Анкара в специалността „Български език и литература“. 

Още двама приятели на Рашит от столицата на Турция идват в България на практика по програмата „Еразъм +“. Те обаче се насочват към София и Велико Търново и за него остава Шумен. Избор, за който Рашит не съжалява. 

Предпочитанията на студентите отвън да се обучават в Шуменския университет за Елица Станачкова – главен координатор на Еразъм +, имат своето логично обяснение. Освен с удобството на малкия град и богатото културно-историческо наследство в близост, външните студенти намират и още удобства във висшето училище в Шумен. 

През последните 1 – 2 години студентите от чужбина, които са на практика по „Еразъм +“ в Шуменския университет, основно се обучават във Факултета по информатика и математика. Следват българската, турската и английската филология. 

Репортаж по темата на Миглена Стефанова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един българин от Беларус

Виктор Мяделец е роден в Беларус, но от 36 години е открил любовта си в България. Музикантът, който никога не е работил по специалността си, в Шумен намира своята истинска мелодия и тя се казва Димитричка. Историята на Виктор започва от малко село, което днес не съществува, след това продължава в беларуската столица Минск в Музикалната академия,..

публикувано на 21.10.24 в 08:54

Тийнейджъри и табута

Възрастните хора казват: "Малки деца - малки проблеми, големи деца – големи проблеми“. Истината е, че когато малките започнат истински да порастват и да навлизат в тийнейджърските си години, когато вече си създават определен кръг от приятели, имат си  своя среда, то тогава може да се каже, че  родители и учители се изправят пред сериозни..

публикувано на 21.10.24 в 08:44

Снимам, когато видя красота

Петя Радкова от Разград е ритуалчик по професия и фотограф по душа. Вдига фотоапарата, за да снима красиви неща. А хубава в очите на фотографа, може да бъде и една обикновена за някого локва. Открила силата на това изкуство, коeто по думите й може и да бъде "спасителен пояс в тежки момента от живота", преди около 15 години. Вече има две..

публикувано на 20.10.24 в 10:53

Вкусни неделни рецепти от Боряна

Днес световната кулинарна общност отбелязва Международния ден на главните готвачи. Той се чества вече 20 години по инициатива на Световната асоциация на главните готвачи, а целта е популяризиране на професията. Пътят до това да станеш готвач обикновено е дълъг и с много предизвикателства, не е лесно и да управляваш екип от хора. Това споделя Боряна..

публикувано на 20.10.24 в 10:31

Тиктакаща любов

Защо в ателието на един часовникар, който държи най-много на точността, всички механизми по стените са замръзнали на 12 часа и пет минути? Ако забележите това, когато влезете при Румен Тодоров и го попитате, първа през смях ще ви отговори съпругата му Нели. Историята е много романтична и отвежда към 1983 г., когато била първата им среща до..

публикувано на 19.10.24 в 15:30

Голямото скаутско джамборе

Млади скаути и водачи от страната са в Шумен, откъдето заедно ще участват в Световното скаутско джамборе. Акцент в контактите онлайн и чрез радио ефир ще са етикетът и безопасността при общуването.  Днес 30 скаути и 10 техни водачи от скаутските клубове „Албатрос“, „Приста скаут“ - Русе и Креслив орел- Шумен посетиха Радио Шумен. Те връчиха..

публикувано на 19.10.24 в 12:02

Тиквендюл в Юпер

Ценители на тиквата и дюлята се събират днес за 6-ти път в кубратското село Юпер. Там ще се проведе празникът с най-колоритното и звучно име у нас  "Тиквендюл", за да популяризира добрите ни кулинарни традиции в приготвяне на ястия с двата есенни дара на природата.  Събитието се организира от Народно читалище " Напредък 1915" и ще предложи на публиката..

публикувано на 19.10.24 в 09:02