Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа в детската градина

Архив
Снимка: Радио Шумен

Учители от осем европейски държави са на едноседмично посещение в шуменската детска градина „Братя Грим“, за да обменят педагогически опит. Визитата е част от „Пътуващ проект – пътуване към бъдещите компетенции“, финансиран от Европейската комисия по програмата „Еразъм+“. Партньори в него са училища и детски градини от Литва, Латвия, Полша, Румъния, Турция, Гърция, Италия, Португалия и България. Днес педагозите от чужбина бяха посрещнати от своите  колеги в Шумен, а същинската работа започва от утре.

"Проектът има за цел да насърчава чуждоезиковото обучение в процеса на преподаване на всички учебни предмети в детската градина. Всяка една от държавите има по една тема, която трябва да представи. Това става чрез така наречените пътуващи кутии, които са вече в Шумен и утре ще бъдат отворени пред децата по време на уроците, които чужденците ще изнасят на английски и руски в нашата детска градина. После ще останат при нас, за да ги модифицираме и изпратим на следващата среща, която ще бъде по друга тема", посочи директорката на домакините от детска градина „Братя Грим“ в Шумен Евгения Михова.

Уроците, които ще бъдат представени от учителите тази седмица, са на тема „Природа и екология.“ Като част от пътуващия проект, утре след обяд ще се проведе и кръгла маса на тема „Активното гражданство и детската градина“. Тя е организирана от Община Шумен, съвместно с Шуменския университет, и е посветена и на 130 години предучилищно образование в Шумен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Иванов

Иван Иванов в Шумен

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще посети Шумен на 13 септември, съобщават от регионалното министерство.  В 11:30 часа регионалният министър ще даде старт на проект за саниране на блок на бул. „Велики Преслав“ 33 А и Б.  Преди да дойде в Шумен, Иванов ще бъде в Обзор, където ще участва в Национален форум на тема:..

публикувано на 11.09.25 в 14:54

Полицията - при хората

Мобилни екипи от Областната дирекция на МВР - Шумен и участъка на противопожарната служба във Върбица се срещнаха с представители на местната власт в селата Станянци и Божурово.  Кметовете на двете населени места споделиха, че обстановката е спокойна и нямат нарушения на обществения ред. Пред полицейските служители местни жители разказаха, че са..

публикувано на 11.09.25 в 14:11

740 първокласници влизат в клас

С 10 първокласници повече започва новата учебна година в община Шумен. В града ще има 684 първокласници в 28 паралелки, а в населените места – 56 ученици в първи клас. Това съобщи на брифинг днес заместник-кметът по образование и култура Даниела Савчева.  Откриването на учебната година ще бъде в диапазона между 9:00 ч. и 10:30 ч. във всички училища..

публикувано на 11.09.25 в 13:57

Местят децата от опасния корпус в Шумен

Администрацията ще внесе до утре в Общинския съвет в Шумен докладна за предоставяне на южното крило на СУ „Васил Левски“ за нуждите на Детска градина „Братя Грим“, чийто Корпус А вече е затворен поради установените конструктивни проблеми на сградата. Това съобщи на брифинг днес заместник-кметът по образование и култура Даниела Савчева.  Кметът Христо..

публикувано на 11.09.25 в 13:32

Селски чешми с негодна вода

Водата и от двете обществени чешми в шуменското село Илия Блъсково не отговаря на санитарните норми, съобщават от РЗИ - Шумен. Във водата на чешма „Мандрата“, на ул. „Аспарух“, са открити нитрати над нормата, а във водата на чешмата „Фурната“ на ул. „Георги Димитров“ има отклонения по микробиологични показатели и завишено наличие на нитрати...

публикувано на 11.09.25 в 11:45
Град Шумен

Покана от незрящи хора

Центърът за социална рехабилитация и интеграция на лица със зрителни увреждания в Шумен ще проведе Ден на отворените врати утре - 12 септември.  Събитието ще продължи от 10:00 ч. до 16:00 ч. в Центъра на ул. „Цар Освободител“ № 104. От 10:30 ч. посетителите ще могат да се включат в урок по брайлово писмо, а в 13:00 ч. – в урок по информационни..

публикувано на 11.09.25 в 10:51

Лека кола горя тази нощ

Лек автомобил горя тази нощ, още две коли са засегнати. Това съобщават от шуменската полиция. Сигнал на пожар в БМВ на ул. “Кръстю Кючуков“ в Шумен е приет малко след 3:00 часа на 11 септември. Към адреса е насочен противопожарен екип на РСПБЗН - Шумен. Огнеборците заварили силно развит пожар. Пламъците са ликвидирани с помощта на 3 тона вода и 30..

публикувано на 11.09.25 в 10:42