Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога ще бликне отново изворът в Мараш?

11
Снимка: Радио Шумен

Повече от 20 години хората от Мараш очакват да се върне старата слава на шуменско село, прочуто с лековитата си вода.

Изворите са затапени, басейните са тревясали, съблекалните са рухнали. В същото време цените на земята около бившия балнеологичен комплекс растат. Повишават се и цените на имотите в селото. Строят се хотели. Надеждата  за възраждане на курорта около минералния извор и за връщане на старата слава на Мараш е жива.

Мараш, само на 6 километра от Шумен, е сравняван в близкото минало с известния чешки курорт Карлови Вари. След откриването на лечебните свойства на водата през далечната 1979 г., за нула време селото се прочува и от цяла България започват да пристигат автобуси с желаещи да лекуват болести на опорно-двигателния апарат. Чрез цистерни водата ежедневно е пренасяна и в отделението по физиотерапия на шуменската болница. Местните казват, че водата чрез жабурене лекувала дори парадонтоза. А въпросите, които хората отправят към  общинската администрация в Шумен, са ясни и логични.

Какво показаха изследванията на минералната вода в Мараш? Къде са изпращани пробите? За какво е полезна водата? Ще има ли пак минерални бани в Мараш и кога? Годна ли е водата за пиене?

Ето какво разказаха пред Мина Денева хората от певческата група за автентичен фолклор „Извор“ при читалището в с. Мараш и бившата кметица Мария Колева. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Нови специалности в 8 клас

59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..

публикувано на 13.02.25 в 15:31
Паркингът пред хипермаркет в Шумен

Бойкотът не се състоя

С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..

публикувано на 13.02.25 в 14:11