Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спешните медици в Русе изтеглят оставки

Снимка: Радио Шумен

Служителите на Спешна помощ в Русе минават на 7-часов работен ден. Това съобщи заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков след среща със спешните медици от дунавския град. След проведените разговори се разбра още, че ще бъдат оттеглени подадените оставки в русенския център за спешна помощ, съобщава news.bg.
Преди дни част от персонала декларира, че ще напусне в знак на протест срещу назначаването на нов директор и наболели от години проблеми.
От 1 май работното време на медиците в Спешна помощ – Русе ще бъде намалено от 8 на 7 часа. Вече са взети необходимите мерки за промяната от новия директор на центъра, коментира зам.-министър Бойко Пенков. По думите му, Русе е последният център в страната, който все още не бил преминал на седемчасов работен ден.
На среща с русенските спешни медици са обсъдени наболели проблеми, сред които и агресията над екипите. По отношение на увеличението на заплатите в сектора, зам.-министърът обясни, че в последните три години заплатите в Спешна помощ са увеличавани всяка година с по 10%. И заяви, че и догодина също е заложено увеличение.
След разговорите в Русе се разбра още, че и последните 21 служители от първоначално подалите заявления за напускане ще ги оттеглят.

Заради създалата се ситуация в Центъра за спешна медицинска помощ - Русе министър Кирил Ананиев разпореди да бъде извършена проверка на дейността в периода 2017 г. - началото на март 2019 г. Експертите на Дирекция „Вътрешен одит“ на Министерството на здравеопазването ще проверяват дали законосъобразно са определяни и осчетоводявани разходите за заплати, както и дали са приложени контролните механизми, свързани с разходването на средства за възнаграждения в Центъра за спешна помощ. Резултатите от проверката се очакват до месец.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

120 години Елиас Канети

120 години от рождението на Елиас Канети ще бъдат отбелязани днес в Русе. Немскоезичният писател, роден в дунавския град на 25 юли 1905 г., получава Нобелова награда за литература през 1981 г. като австрийски автор. Честването на 120-годишнината от неговото рождение ще започне в 18:00 ч. с поднасяне на цветя пред паметника на писателя..

публикувано на 29.07.25 в 09:57

Мъж чупи врата в търсене на баня

23-годишен мъж е задържан от полицията в Русе, след като е направил опит да разбие апартамент в жилищен блок на бул. „Липник“.  Инцидентът е станал в събота сутринта, когато на тел. 112 е подаден сигнал от съседи. Мъжът обяснил, че от два дни е бил останал без квартира и негова позната му разрешила да живее в празен апартамент. В него обаче..

публикувано на 28.07.25 в 15:17

Ремонтират Паметника на моряка

Малко над 16 000 лева отпусна правителството за ремонтно-възстановителни дейности и консервация на Паметника на моряка в Русе, съобщи областният управител Драгомир Драганов.  Със средствата се предвижда почистване и възстановяване на повредени части, ретуш и позлата на буквите. В процеса по реставриране на паметника особено внимание ще бъде отделено..

публикувано на 28.07.25 в 10:13

Три къщи изгоряха в Борисово

Шест големи пожара горяха през последните 24 часа на територията на Русенско, съобщи областният управител Драгомир Драганов. Информацията е по данни от дежурните към Областния съвет по сигурност.  Ситуацията е овладяна навсякъде, но на най-рисковите места са осигурени постоянни патрули, така че при евентуално ново възпламеняване огънят да бъде потушен..

публикувано на 28.07.25 в 09:56

Ивънреден мониторинг на въздуха в Николово

Извънреден мониторинг на въздуха в русенското село Николово ще бъде извършен след възникналия край населеното място пожар. За целта мобилната станция на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), която досега извършваше планови измервания в района на Флотската кула, ще бъде преместена в селото. Пожарът бе в близост до военния завод „Дунарит“..

публикувано на 27.07.25 в 16:30

Пламъци обхванаха местността „Сухият кладенец“

Голям пожар бушува в местността „Сухият кладенец“, която се намира край паметника на русофилите в Русе. Това съобщава областният управител на област Русе Драгомир Драганов, който е на място. Пламъците предизвикват гъст дим, който затруднява движението по главния път за Русе откъм Разград и Варна. По първоначални данни има изгорели четири..

публикувано на 27.07.25 в 15:54

Овладян е пожарът в района на русенското село Николово

Пожарът, обхванал горски и земеделски площи в района на русенското село Николово, е овладян, благодарение на действията на пожарната, жители от селото и доброволното формирование към община Русе. В гасенето активно са се включили две фирми и екип на “ВиК”-Русе. Те осигуряват тежка техника и водоноски с цистерни.  Огънят е пламнал преди обяд в частен..

публикувано на 27.07.25 в 15:09