Днешната дата – 21 март, в календара е записана като Ден на хората, болни от синдрома на Даун. Но нека това да е и повод да се замислим как приемаме различните от нас. Факт е, че различията винаги са плашили хората. Но ако можем да оправдаем този страх в миналото с незнание, непросвещение и с различни суеверия, то в днешния 21 век няма извинение за продължаващото неадекватно поведение спрямо хората с увреждания. Точно тази неадекватност в приемането на различните, е провокирала Анна Йончева да създаде в социалната мрежа проект „Различните“ деца на България“. Неслучайно "различните“ Анна е поставила в кавички, защото макар и с отклонения от общоприетата представа за здрави, тези деца не са по-различни в желанията си, в мечтите си, в необходимостта си да обичат и да бъдат обичани. Само за дни каузата на Анна Йончева достигна до стотици родители, а страницата бързо се пълни със снимки на прекрасни деца. До идеята да създаде такъв проект, който да бъде и един вид социален експеримент, Анна Йончева стига след една неприятна случка на детската площадка, където играе нейната дъщеря. "Бяхме с дъщеря ми в кварталната градинка. Приближи се момиченце в инвалидна количка. Повечето деца веднага насядаха около нея и започнаха да ѝ говорят. Тогава дойде приятел на дъщеря ми, дръпна я и я попита: "Как можеш да говориш с нея? Тя е болна, ще те зарази с гадни болести..." - това е част от разказа на Анна Йончева. Какво още се е случило? - чуйте от разговора на Людмила Борисова с Анна Йончева.
Преди дни в Радио Шумен получихме слушателски сигнал, че поляната зад Паметник „Създатели на българската държава“ е окосена от служителите на общинското предприятие, което отговаря за поддържането на тревните площи, а по време на косенето са пострадали защитени, според слушателите ни, божури. В същото време сме наясно, че на територията на..
Абитуриентският бал е важен момент както за завършващите, така и за техните родители. Но за момичетата от ромската общност той не е просто житейски етап и празник – завършването на средно образование е огромна победа за тях. Да имат образование, да се реализират в мечтаната професия не е само въпрос на тяхно желание, защото родителската дума е..
След поредица от протестни действия заплатите на работещите в държавните психиатрични болници бяха увеличени с 50 процента. Подобрена е и материалната база в болницата в Царев брод. Има обещания за законодателни промени за преминаване на работещите в психиатриите към втора категория труд. „Най-трудно и бавно обаче се решават кадровите..
След закриване на фестивала на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" само преди дни в Търговище, днес там се открива XXVII издание на театралните празници "Дни на големия театър в малкия град". От 21 май до 8 юли жителите и гостите на града ще могат да се насладят на висококачествени театрални постановки, представени от водещи трупи и талантливи..
Мечка се появи в района на село Тушовица, община Върбица. Вчера следобед тя навестила пчелин на 5 км от населеното място, а пчеларят и дългогодишен ловен надзирател Елхан имал почти един час среща с нея. Мечка и човек били на разстояние от 7- 8 метра и се гледали очи в очи, това разказа за Радио Шумен лесовъдът Исмаил Курдов, син на пчеларя...
За трета поредна година в Лозница ще се проведе фестивал на етносите. Ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието. Идеята на инициативата е да се развива културния обмен между народите и етносните групи, да се популяризира фолклорът на етносите, живеещи в общината и региона и да се представят техните..
Кампанията срещу хипертонията в Русе е част от най-голямата синхронизирана здравна инициатива в световен мащаб "Май Месец за Мерене", организирана от Световната лига по хипертония. „За хипертония говорим, когато имаме кръвно налягане с граници над 140 горна и над 90 долна, измерено при три различни прегледа в рамките на няколко месеца“, поясни..