Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора пенсия - след три години

Снимка: pixabay.com

Втората половина на 2021 г. ще започне изплащането на първите пенсии от универсалните пенсионни фондове. Това съобщи в Русе министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, коментирайки различните възможности за формиране на пенсия.

Право на пенсия имат всички, които са родени след 1959 г. и са задължени да се осигуряват в универсален пенсионен фонд, припомни той. Реформите в пенсионната система дадоха възможност обаче натрупаните средства по индивидуалните партиди да бъдат прехвърлени към НОИ. В тези случаи бъдещите пенсионери няма да имат втора пенсия, уточни министър Петков.

"Тогава те ще получават пълен размер на пенсия от първия стълб. Ако те 5 години преди навършване на пенсионна възраст са членове на универсалния пенсионен фонд, остават в него и съгласно наредбата, която в момента се подготвя за фазата на изплащане, ще имат възможност да получават пенсия или друг пенсионен продукт, защото в проекта са предвидени различни опции", посочи той.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков припомни, че влязлата в сила през 2015 г. реформа в първия пенсионен стълб вече дава резултати за финансовото му стабилизиране. За 2019 г. се предвижда държавният бюджет да финансира недостига в осигурителната система с около 3.9 милиарда лева, което е намаление с около 252 милиона лева спрямо 2018 г.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премахват паднали дървета

Започна премахване на паднали дървета в района на главния електропровод около село Пепелина, съобщи областният управител на Русенска област Драгомир Драганов. Той каза, че е в постоянен контакт с кмета на Две могили Мариета Петрова, както и с ръководствата на Регионалната дирекция по горите и „Електроразпределение Север“ АД. Ще се премахват и..

публикувано на 26.08.25 в 10:58

Дърва за доброволци

Хората от доброволното формирование в община Ценово ще бъдат допълнително стимулирани с дърва за огрев.  По 10 кубика дърва от общинския горски фонд ще бъдат отпуснати безвъзмездно на участвалите в потушаването на повече от половината регистрирани през годината пожари на територията на общината, а на всички останали доброволци – по 5 кубика...

публикувано на 26.08.25 в 08:57

Протест след смъртта на родилката

Протестиращи с искания за справедливост и отговорност за смъртта на родилката в Русе нахлуха в Акушеро-гинекологичния комплекс на Университетската болница "Канев" в крайдунавския град, предаде БТА. На 23 август, два дни след раждането на второто си дете, 21-годишната Габриела Георгиева почина в лечебното заведение.  Изпълнителният..

публикувано на 26.08.25 в 08:26

Отличия за „Русчуклийче“

С три престижни отличия се завърна фолклорният ансамбъл „Русчуклийче“ от Националния фолклорен конкурс „Иван Тодоров“, провел се в Китен. Това съобщиха от община Русе.  Русенските таланти спечелиха второ място в конкурса, специалната награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци за високи постижения във фолклорното изкуство и специална..

публикувано на 25.08.25 в 14:39

Разследват смърт на родилка

Окръжната прокуратура в Русе разследва смърт на родилка. 21-годишната Габриела Георгиева от град Две могили е постъпила на 21 август за второ раждане на дете, но 52 часа по-късно умира в интензивното отделение на болница “Канев”. Младата жена постъпва за раждане в 0:13 ч. на 21 август и час по-късно ражда момченце в добро общо състояние. В четвъртък..

публикувано на 25.08.25 в 12:59

Турнир с кауза

Около 100 деца участваха в десетото издание на двудневния турнир по плуване в Русе, организиран от фондация „Александър Русев“. Събитието имаше благотворителна цел – набиране на средства за изграждане на водно-рехабилитационен център за хора с физически и ментални затруднения. В турнира бяха включени състезания в две възрастови групи, щафети и..

публикувано на 25.08.25 в 08:37

80 деца на турнир по плуване

Десетото издание на турнира по плуване „Александър Русев“ бе открито днес, на 23 август, на плувния комплекс „Дунав“ в Русе. В надпреварата се включват 80 деца от осем отбора от София, Варна, Панагюрище и Русе.  Събитието се организира от едноименната фондация и е с благотворителен характер. Събраните средства ще са за изграждането на..

публикувано на 23.08.25 в 19:07