По традиция в 18:00 ч. Градският духов оркестър „Михаил Биков” с диригент Христо Атанасов ще обогати празничната атмосфера пред театъра, а BarbaroniTe ще представят шоу атракциони.
От 18:15 ч. ще бъде открита изложба под надслов „Архивите говорят“, подготвена от Съюза на българските артисти“.
След произнасяне на официалните слова, ще бъдат поднесени цветя пред паметниците на Добри Войников и Васил Друмев. Ще бъде издигната хоругвата на театъра и запален театралният огън. Първото представление, включено в състезателната програма, е танцовият спектакъл с хореограф Стефания Георгиева „Кукери”, което ще започне от 19:00 ч.
Специален гост на форума ще бъде поетът и драматург Стефан Цанев. Двама са селекционерите тази година. Пиесите, изпратени за участие в направление "Авторски прочит", коментира Катерина Георгиева. Селекционерът Илко Ганев отговаря за включените спектакли във фестивала. 2 театъра от чужбина - от Грузия и Турция, ще бъдат част от фестивала. Театрали от Румъния и Русия ще бъдат част от форума.
Председател на журито е театроведът проф. Виолета Дечева - доктор на изкуствознанието и професор по театрознание, преподавател в Нов български университет. Членове са: Антон Угринов - режисьор и актьор, преподавател по Актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кр. Сарафов”; доц. Елена Иванова - костюмограф и сценограф, има специализации в Художествената академия "Н. Павлович" - специалност сценография - с ръководители доц. Асен Стойчев, Емил Костов, специализира в Барселона при Карло Босо в Комедия де л"арте и в Нанси при Аноан Витез, Янис Кокос, Патрис Тротие, преподава в Нов български университет; театроведът Асен Константинов, участвал в селекцията и журирането на редица български фестивали и актрисата Юлиана Сайска.
Общо 8 награди ще бъдат раздадени – най-голямата е тази за непоставена пиеса – 2000 лева. Останалите са между 500 и 700 лева.
Още може да чуете от селекционерите на фестивала и Дияна Христова, председател на сдружение "Нова българска драма", зам.-директор на ДКТ "Васил Друмев".
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..