Четвъртото поредно издание на ежегодния Национален средновековен събор „Магическата Мадара” ще се проведе от 22 до 24 юни на територията на НИАР "Мадара". Това съобщиха от Регионалния исторически музей.
В подножието на Мадарските скали до сърцето на Мадарския конник и тази година ще бъде положена шепа пръст от старите български земи. Посетителите ще могат максимално да се доближат до средновековния начин на живот, бит, традиции, облекло, кухня, занаяти, воинско снаряжение и въоръжение, характерни за Средновековието по нашите земи. Сакрални обичаи за Еньовден, ритуали за лятното слънцестоене, мистичен барабанен ритъм и конски тропот.
Мадара от хилядолетия е сакрално място за обитателите на района. Скалите и водата тук са свещени и магически за праисторическите хора, траки, римляни, българи езичници, християни и мюсюлмани. Тук се преплитат пътищата на религии, народи и култури. А Еньовден, древен празник на лятното слънцестоене, губи дирите си в предисторически времена, съчетал в себе си християнство и езичество. Във връзка с него ще бъдат възстановени и изпълнени ритуали и обреди – народни, християнски и езически, връщайки ни към корените ни, съхранили ни като народ. Пред скалния релеф ритуално ще бъде поставена шепа пръст с посланието „Така както се събира земята ни, така да се съберат и всички българи по света“.
Организатори на събитието са: Регионален исторически музей – Шумен и обектът от структурата му Национален историко-археологически резерват „Мадара”, Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции „Авитохол” – гр. Варна.
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..
Ударно начало на новата година за историческия музей в Попово с реализирането на два проекта, спечелени пред Министерството на културата и с получаването на свидетелство, че културният институт е част от регистъра на социалните предприятия в България. Повече от 4 години експозицията в централната сграда на музея възхищава хиляди посетители, които са..
С репетиции на две нови представления започва годината за Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Първата постановка е с работното заглавие „Хора, места и вещи“ по пиесата на нашумелия британски драматург Дънкан Макмилан. След огромния международен успех текстът се поставя за първи път в България на сцената на русенския театър. Ефектната..