Четвъртото поредно издание на ежегодния Национален средновековен събор „Магическата Мадара” ще се проведе от 22 до 24 юни на територията на НИАР "Мадара". Това съобщиха от Регионалния исторически музей.
В подножието на Мадарските скали до сърцето на Мадарския конник и тази година ще бъде положена шепа пръст от старите български земи. Посетителите ще могат максимално да се доближат до средновековния начин на живот, бит, традиции, облекло, кухня, занаяти, воинско снаряжение и въоръжение, характерни за Средновековието по нашите земи. Сакрални обичаи за Еньовден, ритуали за лятното слънцестоене, мистичен барабанен ритъм и конски тропот.
Мадара от хилядолетия е сакрално място за обитателите на района. Скалите и водата тук са свещени и магически за праисторическите хора, траки, римляни, българи езичници, християни и мюсюлмани. Тук се преплитат пътищата на религии, народи и култури. А Еньовден, древен празник на лятното слънцестоене, губи дирите си в предисторически времена, съчетал в себе си християнство и езичество. Във връзка с него ще бъдат възстановени и изпълнени ритуали и обреди – народни, християнски и езически, връщайки ни към корените ни, съхранили ни като народ. Пред скалния релеф ритуално ще бъде поставена шепа пръст с посланието „Така както се събира земята ни, така да се съберат и всички българи по света“.
Организатори на събитието са: Регионален исторически музей – Шумен и обектът от структурата му Национален историко-археологически резерват „Мадара”, Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции „Авитохол” – гр. Варна.
Най-продаваният писател в последните 10 години у нас ще гостува в Шумен днес. Мария Лалева, автор на най-четените романи, ще представи последната си книга „Пътища от огън“. Това не е роман за войната, а преди всичко за любовта, за приятелството, за разделителните линии, казва тя. Към издаването на романа Мария Лалева пристъпва с малко..
С премиера на обичаната опера „Травиата“ русенската опера ще отбележи 75-ата годишнина от обявяването й за държавен оперен театър. Спектакълът ще се играе в голямата зала на Доходното здание, като завесата ще се вдигне в 19:00 часа. В ролята на Виолета Валери публиката ще види Даниела Караиванова, а на Алфред Жермон – Борис Луков. На..
Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена днес - 27 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“. Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Изложбата е подготвена от..
70 години от създаването си отбелязва Държавната филхармония в Шумен. По повод годишнината Симфониета Шумен ще представи първия тържествен концерт тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“. Вторият ще бъде на 29 ноември от 19:00 ч. в столичната зала „България“. Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата..
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...