В сезона на отпуските при разходка сред природата е много вероятно да срещнете змии. От близо 20-те вида змии, срещани на територията на България, само ухапването от пепелянка и усойница може да бъде заплаха. Те са най-опасни за малки деца и по-възрастни хора, при здрав човек ухапването причинява сериозен дискомфорт, но няма пряка опасност за живота. Как да реагираме при ухапване от змия обяснява токсикологът и анестезиолог д-р Петко Загорчев.
"Пристягане на крайника, за да не се разпространи отровата, практически не е необходимо. Не е нужно и да бъде изсмуквана отровата, защото е невъзможно в пълен обем. Не е необходимо да се разсича с ножче или подръчен режещ инструмент раната, за да изтече кръвта. Първо е нужно спокойствие. След това следва почистване на раната с вода или влажна кърпичка. После пострадалият се насочва към най-близкия медицински пункт", посочи д-р Петко Загорчев.
Змиите не нападат без причина, а само, ако се чувстват застрашени или ако ги настъпите. В райони, за които се знае, че се обитават от змии, трябва да се носят дълги плътни панталони, здрави обувки и чорапи. Добра предпазна мярка е да носите дълга пръчка и да потропвате с нея пред себе си, за да може влечугото да усети вибрациите и да избяга.
С тържествена програма и празничен концерт ще ще бъде отбелязан 3 март в Шумен. В 09:00 ч. в храма „Свето Вознесение Господне“ ще бъдат отслужени заупокойна молитва за загиналите за Освобождението на България и молебен за здраве. След това на паметните плочи на опълченците от Шумен и от Шуменско пред храма ще бъдат поднесени венци и цветя...
Екип на водното дружество работи по отстраняване на авария на ул. "Владайско въстание"18 в Шумен. Това каза за Радио Шумен дежурният във ВиК. Той посочи, че се очаква проблемът да бъде отстранен за възможно най- кратко време. За спиране на водата отпреди близо 30 минути в района на Добруджанския квартал, на абонати по ул. "Съединение" сигнализираха..
19-годишно момиче е пострадало вчера от ледена висулка в Шумен. Откарано е било с линейка в болницата. Направеният скенер не е показал промени. Момичето е само с контузия на главата и освободено, каза за Радио Шумен д-р Петко Загорчев, началник на Спешното отделение в шуменската болница. Той посочи, че ледените висулки и снегът по..
Пейки с надписи, посветени на хората с редки заболявания, бяха поставени в парка до сградата на община Шумен. В знак на съпричастност към Международния ден на хората с редки болести шуменци пуснаха в небето цветни балони. На откриването присъстваха кметът проф. Христо Христов и социалният заместник-министър Наталия Ефремова. „Проблемите на..
Две каруци, натоварени с незаконно добити дърва за огрев, бяха задържани снощи на територията на ДГС-Нови пазар. Мобилен екип на СИДП, който е извършвал обход в района на село Стоян Михайловски е спрял за проверка двама души, които са превозвали дървесината. Установено е, че мъжете не разполагат с документи за превозваните количества, а..
Пречиствателната станция за питейни води в Шумен най-накрая получи разрешение за ползване от Дирекцията за национален строителен контрол. Според управителя на ВиК Шумен Иван Пушкаров в момента се извършва калиброване на съоръженията и след седмица се очаква тя да започне да обработва водата от язовир „Тича“. Станцията ще пречиства..
Вече ще има възможност по няколко общини да се обединяват с общи услуги, общ кол-център и съвместни проекти, за да бъдат обхванати повече хора чрез взаимно допълване на ресурсите, заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова, която е на посещение в Шумен. Тя посочи, че средствата по това направление ще бъдат..