Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добра година за хляба

Снимка: БТА

„Страната ни очаква поредна добра година в зърнопроизводството. По прогнозни данни, общият добив на пшеница ще бъде около 5 400 000 тона“, съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева. Според обследванията на Областните дирекции „Земеделие“, посевите са в добро състояние, а на реколтиране в цялата страна подлежат 11 340 000 дка.

Десислава Танева уточни, че в България близо 70% от всички зърнени култури се изнасят, така че това е факторът, който определя цената.

Зърнопроизводителите имат добро браншово сдружаване, което е различно от сдружение на производителите с цел маркетиране на продукцията и реализация. Министърът на земеделието посочи още, че предстои важен период за сектора, защото очакванията са до края на тази година да се приеме многогодишната финансова рамка и да се финализират регламентите, които ще определят законодателството за следващия програмен период на Общата селскостопанска политика (ОСП).

„Независимо от предложените намаления, в България директните плащания почти запазват нивата си", посочи тя. Десислава Танева пожела диверсификация на стопанствата, както и бързо внедряване на новите технологии и иновации. „По този начин ще  продължите да поддържате високо ниво, до което на практика сами достигнахте, благодарение на това, че България стана член на ЕС, получи подкрепа по ОСП и отвори пазара си“, допълни Десислава Танева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избори в Стоян Михайловски

Днес е вторият тур на частичните местни избори за кмет в село Стоян Михайловски, община Нови пазар. Невин Якубова и Алпер Хасан са кандидатите, участващи в балотажа. На първия тур отпадна Левент Хасанов.  До частичните местни избори се стигна, след като кметът Шенол Халил подаде оставка. Халил, който бе обвивен за купуване на гласове, е и с условна..

публикувано на 23.02.25 в 09:27
В село Широка лъка.

Слънчево и студено

Днес сутринта над по-голямата част от региона ще бъде слънчево и много студено.  Минималните температури в Североизточна България ще са между -16 и -11 градуса, на места до -20. Главно на места по поречието на Дунав видимостта ще е намалена до мъгла.  През деня облачността ще намалее, видимостта ще се подобри и ще преобладава слънчево време...

публикувано на 23.02.25 в 08:15

Бойкотът се разширява

Организаторите на бойкота срещу търговските вериги обявиха трета дата - 27 февруари. Протестът се разширява и с бойкот на банките, съобщиха представителите на гражданските организации "За достъпна и качествена храна", Федерацията на потребителите в България, "Системата ни убива" и Обединени пенсионерски съюзи.  Мая Манолова заяви, че вече е..

публикувано на 22.02.25 в 09:34
зима, пътища

Почистени и проходими пътища

От минус 21° в Каолиново и Върбица до минус 17° в Хитрино са били температурите тази сутрин, съобщиха от Областното пътно управление в Шумен. Пътищата от републиканската пътна мрежа са проходими при зимни условия. Няма ограничения за движението. Ришкият проход е отворен за движение. Минус 21° е била температурата в 5:00 ч. и в Разград и в..

публикувано на 22.02.25 в 08:50

Слънчево и студено

Днес времето ще е предимно слънчево. По-значителни временни увеличения на облачността ще има преди обяд над крайните северни и южни райони на Черноморието, където е възможно да прехвърчи сняг. Ще духа до умерен, по Черноморието преди обяд временно силен вятър от север и североизток.  Студено за периода с максимални температури между минус 5° и..

публикувано на 22.02.25 в 08:19

Министри ни обещават

Ръководството на Община Шумен е изразило готовност да получи и стопанисва военни имоти с отпаднала необходимост от Министерството на отбраната. Имаме идея на тези терени да се  изгради важна за града спортна инфраструктура и обекти, от които се нуждаем. Това е заявил кметът на Шумен проф. Христо Христов след срещата си с министъра на отбраната..

публикувано на 21.02.25 в 15:00
Шуменски университет

Отлагат изпит със седмица

Отлага се предварителният кандидатстудентски изпит в Шуменския университет "Еп. Константин Преславски", съобщават от висшето училище. Заради усложнената метеорологична обстановка, изпитът, който трябваше да се проведе на 22 февруари /събота/, се пренасрочва за 1 март /следващата събота/.  С една седмица се удължава и срокът за подаване на заявленията за..

публикувано на 21.02.25 в 14:22