Спокойни старини и скорошно пенсиониране пожелаха с голяма доза ирония учителските синдикати днес на директора на СУ „Панайот Волов“ в Шумен Ема Радушева, която в качеството си на председател на работодателската организация в системата на образованието е провалила подписването на колективния трудов договор на ниво община в системата на училищното и предучилищното образование.
По думите на Радостин Павлов, експерт в Регионалния съвет на КНСБ, Община Шумен е била изключително лоялен партньор и към нея нямат никакви претенции. Ема Радушева обаче, според синдикатите, е нарушила една 15-годишна традиция, като по думите им социалният диалог е бил напълно бламиран.
Татяна Иванова, областен координатор на Синдиката на българските учители, изнесе хронологията на изминалите събития, според които трите учителски синдиката са изпратили на 14 януари 2019 г. покана за започване на преговори за сключване на Общински колективен трудов договор. Първият кръг от преговорите е проведен на 7 май. На 14 май се е провел вторият кръг на преговорите, където са изчистени всички спорни въпроси. На 18 юни е трябвало КТД да бъде подписан, но Ема Радушева е изразила претенции към членове в договора, който вече е бил одобрен. Предложено е било да се подпише трудов договор само за детските градини.
„Винаги преди подписване на КТД тази жена е постъпвала така“, каза Татяна Иванова. По думите й, на работодателската организация е дадена възможност да преосмисли действията си. След разговор с депутата от ГЕРБ Димитър Александров тя се е съгласила да подпише при условие, че се вмъкнат думите „при възможност“ в члена за увеличаване на заплатите на административния персонал в училищата от новия бюджет от 01.01.2020 г. с 3 %. „Това значи, че никога няма да има възможност и директорите ще казват - Ние нищо не можем да направим“, беше категорична Иванова. Синдикатите, на свой ред, пък са поискали, тези пари да не се изплащат само при доказана невъзможност.
Ема Радушева беше обвинена и в изнасяне на невярна информация и създаване на напрежение в структурите. Тя твърдяла и, че училищата в Мадара и Градище не могат да изпълнят тези договорености. Татяна Иванова отрече да е така с думите, че пари в образованието има и училищата разполагат с преходни остатъци.
Синдикатите бяха категорични, ще се търсят помощ отвсякъде, ще пишат и до министър-председателя Бойко Борисов, и до кмета на Община Шумен Любомир Христов и до РУО-Шумен.
Учителите в община Шумен са над 2000. Синдикатите заявиха, че ще използват всички лостове те да бъдат удовлетворени и адекватно заплатени.
По време на пресконференцията стана ясно още, че след преговори с общината за медицинските сестри в детските ясли ще има увеличение на възнагражденията с 50 лв. сега и още толкова в началото на учебната година.
Потърсихме за коментар Ема Радушева. За Радио Шумен тя каза, че работодателската организация не е пожелала да подпише колективния трудов договор в училищното и предучилищното образование, тъй като той извивал ръцете на директорите. "Всеки си знае бюджета", посочи Радушева. По нейните думи, пари в просветата има, но те не са само за заплати. "Нима те биха били доволни, ако вземат по-високи заплати, а няма компютри за децата?", попита тя.
Що се отнася до предложението за пенсиониране Ема Радушева заяви, че е готова да го направи сега, но не и под натиск.
Четвъртият Национален пленер по живопис „Земя на славни предци“ ще бъде открит днес в Нови пазар. Събитието преминава под егидата на кмета на общината Георги Георгиев. Пленерът ще завърши на 23 май с изложба на художниците, която ще бъде подредена в художествената галерия „Петър Персенгиев“
Национален ученически конкурс за кратък художествен текст на тема „Думи за бъдещето” обявява шуменската Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров”. Надпреварата ще премине в две категории – ученици I–IV клас и ученици V–VII клас. Изискването към конкурсните творби е текстът им да е с обем до 1500 думи. Всеки участник има право да се включи в конкурса..
Марая Миланова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" е носителят на голямата награда в 47 Национален студентски литературен конкурс "Боян Пенев" в Шумен. Тя е отличена за участието в разделите "Поезия" и "Белетристика". Голямата награда е издаване на книга от университетското издателство "Епископ Константин Преславски". Първа награда за..
В каолиновското село Пристое днес се отбелязват 36 години от т.нар. майски събития. Традиционният общински събор всяка година почита жертвите на Възродителния процес от 1989 година. Проявите започват от 9.30 часа с поднасяне на венци на паметника мемориал в Каолиново. От 10:00 часа на пистата в Пристое са организирани конни надбягвания, а в..
209 локации в Шумен са окосени от екипите на Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“ за последния един месец. Това съобщават от предприятието, като посочват, че някои от участъците вече са косени по повече от веднъж. В представения на кмета отчет за времето от 7 април до 15 май те посочват по средно между 4 и 16 локации дневно, в..
Официалната церемония по дипломирането на Випуск 2024 на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ ще се състои от 10.00 часа днес в зала „Арена Шумен“. През изминалата година във висшето училище са се дипломирали общо 1 806 души, а над 500 от тях в събота ще положат Клетва на абсолвента и ще отпразнуват заедно успешно..
Няколко бракониерства на язовир "Тича" и на водоеми в други населени места в Шуменско са били пресечени след намеса на служители от Териториалното звено "Рибарство и контрол" в Шумен. Проверки се правят усилено по време на забранителния период, въведен от средата на април, и при една от тях е установен мъж, извършвал улов и пренасяне на риба в..