Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По пътя на регатата ТИД 2019

Снимка: БГНЕС

Участници от 3 континента се включиха в тазгодишната гребна регата ТИД. Преход от 2516 км по вода започва от германския град Инголщат и завършва в румънския град Сфънту Джордже.

100 чужденци и 70 българи участват в най-дългата регата. За първи път от 64 години обаче лодките акостират не на кея в Русе, а на 6 км нагоре по течението, защото се прави реконструкция на крайбрежната зона. Любимият на всички конски плаж е ликвидиран, а на негово място неизвестно кога ще има яхтено пристанище.

"Не може да има никакво сравнение между новото и старото място", коментира Йонко Кожухаров, организатор на българското участие в регатата. Достъпът до града и удобствата, с които са разполагали каякарите, са поставяли Русе сред най-добрите дунавски столици като Виена, Братислава и Белград.

"Следващата година ще знаем, че всичко трябва да си подготвим сами и да не разчитаме на чужда помощ", добави още Кожухаров.

В чужбина, например Германия и Австрия, условия за къмпинг и бази, на които може да отседне походът, има на всеки 10 км. "При нас тези традиции са позабравени.", казва Кожухаров. В момента мястото край Русе не е най-подходящото за бивак и участниците в регатата търсят ново.

Община Русе ще продължава да посреща регатата ТИД, но достъпът до града ще остане затруднен. Близо 200 души спират в района на хижа "Приста" да пренесат лодките по пясъка на реката и да се качат километър нагоре по склона, за да се изкъпят. Има химически тоалетни, но вода за пиене, пране и миене няма. А идеята на регатата е такава - всичко необходимо да бъде в лодката.

"Не си ли с нас да тръгнеш с лодките по брега, няма как да разбереш проблемите, които ги имаме ние във водата", споделя Йонко Кожухаров. Опитът по различните места учи какво трябва да се прави и какво не. В момента проблем за каякарите е шумът през нощта. От спешния телефон 112 особена реакция няма.

Регатата продължава до 4 септември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов ректор на Русенския университет

Доц. д-р Десислава Атанасова е новият ректор на Русенския университет "Ангел Кънчев". Това съобщиха от учебното заведение. Досега тя заемаше поста заместник-ректор по научноизследователската дейност.  До избора се стигна след като бившият  ръководител проф. д-р инж. Пламен Кангалов почина на 4 септември миналата година.  Десислава Атанасова беше..

публикувано на 05.02.25 в 10:04

Визита в Гюргево

Планира се развитие на общ участък от европейския веломаршрут Евро Вело 6, както и създаване на нова автобусна линия Русе - Гюргево. Това стана ясно при гостуването на кмета на Русе Пенчо Милков и неговите заместници при кмета на румънския град Адриан Ангелеску.  Приемът на проектни идеи, свързани с развитието на Евро Вело 6 е отворен до 4 март...

публикувано на 05.02.25 в 09:43

Подкрепа за културата

Подкрепата за културните институции в Русе беше тема на среща между кмета Пенчо Милков и министъра на културата Мариан Бачев. Двамата обсъдиха нуждата от целеви програми за финансиране на общините, промени в Закона за народните читалища и лицензирането на музикални събития.  Кметът на Русе информира министъра, че очакват скорошно разглеждане на..

публикувано на 05.02.25 в 09:23

Нови контейнери в Русе

Започна разполагането на контейнери за биоразградими отпадъци в Русе, съобщават от общината.  През 2024 г. пилотно бяха поставени 260 контейнера в различни райони на града.  Съдовете са предназначени за използване от детски и учебни заведения, социални услуги, пазари и други търговски обекти. В съдовете могат да бъдат изхвърляни единствено..

публикувано на 04.02.25 в 08:53

Екобеседи в училище

Беседи с деца от училища в Русе с гост-лектор Свилен Чешмеджиев - представител на Българското дружество за защита на птиците, организира днес екоинспекцията в града. Поводът е Световният ден на влажните зони, който се отбелязва на 2 февруари.  Свилен Чешмеджиев ще представи значимостта на влажните зони по поречието на река Дунав, мерките за..

публикувано на 03.02.25 в 08:56

Събират дарения за храма

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт.  На празника Голяма Богородица през 1934 г. русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но сега има нужда от помощ и за нея призовава свещеникът Симеон Николов.  Дарителската кампания е обявена на 20 януари, като..

публикувано на 03.02.25 в 08:49

Маратон по точни науки се провежда в Русе

27 участници от 4 български града се включиха в националното състезание „Турнир на младите физици“, което за втори път се провежда в Русе. В тридневния маратон по точни науки участват ученици от Русе, София, Пловдив и Благоевград. Те се съревновават върху 12 от общо 17 физични задачи и проблеми. Те са предварително подготвени от организационния..

публикувано на 01.02.25 в 14:13