Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръгва помощта за прасетата

След 1 септември 2019 г. ще започне изплащането на еднократната помощ в размер на 300 лв. на стопаните, предприели мерки за почистване и дезинфекция на обектите след доброволно усвояване на месото от прасетата в личните стопанства.

Право на обезщетение имат стопанствата в 20 км санитарни зони около индустриалните ферми и тези, определени с висок епизоотичен риск от Областните епизоотични комисии. За по-голямо улеснение на собствениците на прасета, представители на Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще посетят населените места за изплащане на подпомагането, за което кметът предварително ще обяви  деня и часа. Средства ще се превеждат и по банков път.

Допустими за подпомагане са собственици, които отглеждат до пет прасета за угояване, разположени в санитарни зони и отглеждани във ферми тип ,,лично стопанство", които не продават на пазара, а добиват месо само за лична употреба. Те трябва да  бъдат включени в списък, изготвен от кмета на населеното място и заверен в срок до 26 август 2019 г.  Документът се представя в Областната епизоотична комисия, заверен от областния управител и от официалния ветеринарен лекар, с подпис и печат.
Заявленията за обезщетение се подават в кметствата. Те са по образец, в който всеки собственик декларира, че е усвоил доброволно месото. За да се възползва от помощта, той трябва да е извършил почистване и дезинфекция. Собственикът трябва да заяви, че няма да отглежда прасета в стопанството си за период най-малко от 12 месеца след последната дезинфекция.

Кметовете на населените места ще изготвят Констативен протокол по образец за удостоверяване на доброволно усвояване на месото и почистване и дезинфекция на стопанството. Кметовете имат ангажимент да публикуват на публично място списъците със стопаните, които следва да получат помощ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Времето днес

Сутринта над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, но на места видимостта временно ще е намалена, а по-значителна средна и висока облачност ще има над Югоизточна България.  Следобед ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд, не е изключено да прегърми.  Ще духа слаб вятър от..

публикувано на 14.05.25 в 05:53

Планово без ток на 14 май

Русе На 14.05.2025, от 8:30 до 10:00, от 15:00 до 16:30 ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Червена вода, включително кабелни оператори за ТВ и данни, помпени станции на „Водоснабдяване“, ВЕИ и базови станции на мобилни оператори, намиращи се на територията на посоченото населено място. На 14.05.2025, от 8:30 до 10:00, от..

публикувано на 14.05.25 в 05:28

Киселова върна референдума на Радев

Председателят на парламента Наталия Киселова върна на президента Румен Радев искането му за провеждане на референдум дали България да въведе еврото като национална валута от 2026 година. Киселова вече е разписала писмото до държавния глава. В него тя твърди, че искането му за референдум е недопустимо.  Председателят на парламента се позовава на..

публикувано на 13.05.25 в 16:03

Медиците решават за протестите

Очаква се днес представители на синдикат "Защита" да се срещнат със здравния министър Силви Кирилов. След нея здравните работници решават дали да продължат с протестите.   От националния синдикат "Защита" изразиха притеснение, че планираното увеличение на заплатите с 5% за служителите в Центровете за спешна помощ е крайно недостатъчно и настояват..

публикувано на 13.05.25 в 08:46

Времето днес

Променлива облачност, по-значителна в сутрешните часове по поречието на Дунав ще има днес.  Там ще превали и краткотраен дъжд. На места ще има много ниска облачност или намалена видимост, за кратко облачността ще се разкъса и намалее, но следобед отново ще се развива купеста облачност и на отделни места е възможно да превали.  Ще духа слаб вятър от..

публикувано на 13.05.25 в 06:21

Обществените медии излизат на протест

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на национален протест на 15 май. Те ще блокират кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски", ще има и акции в други градове на страната.  Искането е за минимално увеличение на заплатите с 15 процента,..

публикувано на 12.05.25 в 12:11

Марихуана в бидони

Близо пет килограма марихуана са открити при претърсване в дома на 47-годишен мъж от Шумен. В събота, автомобилът му бил спрян за проверка, а тестовете са показали, че шофьорът е зад волана под въздействието на кокаин, бензодиазепин, амфетамин и метамфетамин.  "Полицаите са действали по сигнал", каза днес комисар Веселин Захариев, началник на..

публикувано на 12.05.25 в 11:17