110 пасищно отглеждани прасета от породата източнобалканска свиня са били загробени в петък срещу събота в Смядово, след като било установено, че са заболели от Африканска чума по свинете. Информацията потвърди за Радио Шумен областният управител проф. Стефан Желев. Прасетата са били заровени в петък следобед. Благодарение на бързата реакция на община Смядово загробването е приключило до 21:00 ч. вечерта. Стопанинът на стадото, който е регистриран свиневъд, потърсил за помощ кмета на общината и Областната дирекция по безопасност на храните в Шумен. „По непотвърдена информация, собственикът е закупил прасе преди около две седмици, и най-вероятно от там е тръгнала заразата“, коментира проф. Желев. Проби от свинете са взети в четвъртък, а още в петък около обяд станало ясно, че резултатите са положителни. Има съмнения за още заразени прасета в района на село Веселиново, където има около 4-5 стада от породата източнобалканска свиня. Изпратени са проби за изследвания, а резултатите се очаква да станат ясни в понеделник. „Предприети са необходимите мерки, ще се опитаме да запазим тази порода“, каза още проф. Желев.
Паметникът „Създатели на българската държава“ и сградата на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен ще бъдат осветени в зелено тази вечер. Поводът е Европейският ден на донорството и трансплантацията на органи. Така община Шумен се включва в подкрепа на каузата, организирана от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ към Министерството..
Повишението на доходите във въоръжените сили ще продължи и през следващите години. Това каза премиерът Росен Желязков в словото си на тържествения ритуал по полагане на клетва на курсантите от 152-рия випуск на Националния военен университет „Васил Левски“ в Шумен. В изказването си министър-председателят посочи, че модернизацията на Българската армия..
Продължава най-голямoтo тexнoлoгичнo cъбитиe „Бизнес, образование, наука и технологии“ - ВЕЅТ 2025, което се провежда в Шумен. Форумът е съвместна инициатива на Шуменския технологичен институт и общината. Целта е да се създаде работеща връзка между образованието, науката, бизнеса и технологиите. Тази година събитието се провежда в контекста на..
Днес през Източна България ще премине студен фронт, ще бъде облачно с превалявания от дъжд. По-късно следобед от север на юг облачността ще се разкъсва и бързо ще намалява. Вятърът от северозапад ще се усили. Минималните температури са сравнително високи от 10° до 15°. Максималните ще се понижат спрямо вчерашните и ще бъдат между 15° и 18°, за..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва в тържествения ритуал по полагане на военна клетва на курсантите от 152-рия випуск на Националния военен университет „Васил Левски“ в Шумен. Премиерът ще приеме строя и ще отправи поздравление към курсантите и гостите на събитието. Церемонията е утре от 11:00 часа пред сградата на Община..
В Шумен започна тexнoлoгичнoто cъбитиe „Бизнес, образование, наука и технологии“ - ВЕЅТ 2025. Форумът се организира от Шуменския технологичен институт и тази година се провежда в контекста на стартирането на регионалния проект „Шумен - технологичният център на Североизтока“. Акцентът на този проект е върху изграждане на Технологичен парк в Шумен, който..
Проект „Ново поколение за местни политики за култура" спечели община Смядово. Това съобщи кметът Иванка Петрова. Одобрението е получено по обявената сесия по Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е на стойност близо 155 хил. лв. С тях ще бъдат финансирани много културни събития, сред които общински предколеден концерт, Националния..