Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чакат по-високи цени за тютюна

До края на октомври или началото на ноември се очаква да започне изкупната кампания на тютюна от реколта 2019 година. Това каза за Радио Шумен председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България Цветан Филев. Очаква се от четирите сортови групи тютюн да бъдат произведени общо около 2000 тона тютюн в региона, което е 20% от националното производство.

„Качеството на тютюна тази година е с две идеи по-добро в сравнение с миналата стопанска година“, поясни Филев. По неговите думи, климатичните условия са помогнали да се произведе много качествена суровина.

"Това означава по-добро и адекватно окачествяване на тютюневата суровина и по-добри изкупни цени в сравнение с предходната стопанска година", посочи той.

И тази година общо 9 фирми ще изкупуват готовата суровина на стопаните от Североизточна България. По Закона търговците са задължени да преведат средствата на производителите в срок от 30 дни след изкупуването на тютюна, припомни още Цветан Филев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
В село Широка лъка.

Слънчево и студено

Днес сутринта над по-голямата част от региона ще бъде слънчево и много студено.  Минималните температури в Североизточна България ще са между -16 и -11 градуса, на места до -20. Главно на места по поречието на Дунав видимостта ще е намалена до мъгла.  През деня облачността ще намалее, видимостта ще се подобри и ще преобладава слънчево време...

публикувано на 23.02.25 в 08:15

Бойкотът се разширява

Организаторите на бойкота срещу търговските вериги обявиха трета дата - 27 февруари. Протестът се разширява и с бойкот на банките, съобщиха представителите на гражданските организации "За достъпна и качествена храна", Федерацията на потребителите в България, "Системата ни убива" и Обединени пенсионерски съюзи.  Мая Манолова заяви, че вече е..

публикувано на 22.02.25 в 09:34
зима, пътища

Почистени и проходими пътища

От минус 21° в Каолиново и Върбица до минус 17° в Хитрино са били температурите тази сутрин, съобщиха от Областното пътно управление в Шумен. Пътищата от републиканската пътна мрежа са проходими при зимни условия. Няма ограничения за движението. Ришкият проход е отворен за движение. Минус 21° е била температурата в 5:00 ч. и в Разград и в..

публикувано на 22.02.25 в 08:50

Слънчево и студено

Днес времето ще е предимно слънчево. По-значителни временни увеличения на облачността ще има преди обяд над крайните северни и южни райони на Черноморието, където е възможно да прехвърчи сняг. Ще духа до умерен, по Черноморието преди обяд временно силен вятър от север и североизток.  Студено за периода с максимални температури между минус 5° и..

публикувано на 22.02.25 в 08:19

Министри ни обещават

Ръководството на Община Шумен е изразило готовност да получи и стопанисва военни имоти с отпаднала необходимост от Министерството на отбраната. Имаме идея на тези терени да се  изгради важна за града спортна инфраструктура и обекти, от които се нуждаем. Това е заявил кметът на Шумен проф. Христо Христов след срещата си с министъра на отбраната..

публикувано на 21.02.25 в 15:00
Шуменски университет

Отлагат изпит със седмица

Отлага се предварителният кандидатстудентски изпит в Шуменския университет "Еп. Константин Преславски", съобщават от висшето училище. Заради усложнената метеорологична обстановка, изпитът, който трябваше да се проведе на 22 февруари /събота/, се пренасрочва за 1 март /следващата събота/.  С една седмица се удължава и срокът за подаване на заявленията за..

публикувано на 21.02.25 в 14:22

Спецоперация по пътищата

От днес в област Шумен е в ход специализирана полицейска операция за повишаване безопасността на движението по пътищата и ограничаване на предпоставките за възникване на пътни произшествия в областта.   Полицейските екипи ще следят поведението на водачите, ще наблюдават за опазване на обществения ред. Засилен ще бъде контролът от страна на пътните..

публикувано на 21.02.25 в 12:03