60 години професионално музейно дело отбелязват днес в Търговище. По този повод от 17.30 ч. ще бъде открита изложбата "Началото...". Тя е посветена на първите професионални стъпки от развитието на търговищкия музей, съобщи директорът на културната институция Магдалена Жечева.
Експозицията представя ценни постъпления на музея, вписани в основния му фонд, първите музейни професионалисти и илюстрации на първите стъпки в събирателската, проучвателската и експозиционната дейност. Решението за създаване на музей l Търговище е от 1951 г., когато Георги Ширков и Димитър Харизанов работят на обществени начала. От 1953 г. е отворена и постоянна музейна експозиция. 6 години по-късно е създаден професионален музей, който започва да функционира от януари 1960 г. като самостоятелен институт.
Първата постоянна общоисторическа експозиция е била в сградата на старото възрожденско училище "Св. Св .Седмочисленици".
Днес търговищкия музей имат пет основни обекта: Археологическа експозиция, Етнографска експозиция в Хаджи Ангеловата къща, музеен изложбен център „Славейково училище“, "Икони и църковна утвар" в Свещаровата къща и Къща - музей "Никола Симов-Куруто".
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..
Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. На..
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..
Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови. Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..