Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският път на Русе и Пловдив

4
Снимка: dolap.bg

Една изложба не може да обхване цяла епоха, която предлага коренна промяна в мисленето, храненето, гостоприемството и поведението на една нация. Това казва Гроздалина Георгиева – единият от уредниците на експозицията „От Виена до Константинопол. Етнография на града“.

Изложбата е организирана от Регионалния исторически музей в Русе и Регионалният етнографски музей в Пловдив. Тя представя европеизацията на всекидневието в българските градове и прехода към Модерността в края на ХІХ век. По това време Пловдив и Русе са главните икономически двигатели на младата българска държава, а ефектът от създаденото благосъстояние се отразява и върху начина на живот на техните жители. Двата града най-пряко възприемат влиянието на двете империи, чиито столици са се превърнали в символи за страните от Балканите. Константинопол усвоява европейски модели и ги адаптира за елита в Османската империя, а Виена е посредник на влиянието от Западна Европа, но и сама създава стил.

Миглена Стефанова разговаря с Гроздалина Георгиева от Етнографския музей в Пловдив отвъд експонатите в изложбата, която от днес гостува в Търговище.Чуйте интервюто.

Изложбата „От Виена до Константинопол. Етнография на града“ се открива днес от 17 ч. в Славейковото училище в Търговище и ще остане до 31 март догодина. Експозицията е част от програмата на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. Тя е създадена от двата музея в Русе и Пловдив, които разказват за новия живот в двата български града – емблеми на модните влияния след Освобождението. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Награда за маестро Славил Димитров

Маестро Славил Димитров е носителят на статуетката за диригентско майсторство на името на проф. Венета Вичева на провеждащите се в Шумен XXVIII Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”.  Директорът на Симфониета Шумен получи наградата официално снощи след като той дирижира световната премиера на хорово-симфоничната творба "Радостна..

публикувано на 06.04.25 в 08:33

Йорданка Белева се връща в Шумен

Авторитетното американско издание Words without Borders нарича Йорданка Белева „един от най-интересните гласове в съвременната българска литература“, а друг литературен сайт electricliterature.com определя книгата ѝ с кратки разкази „Кед е р“ като „едни от най-красивите, сърцераздирателни и почти магически страници, излезли от България през..

публикувано на 04.04.25 в 09:00

Живописта на Кръстю Богданов

90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ .  40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в  специална ретроспективна изложба.  Няколко фотодокументални пана допълват експозицията.  За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..

публикувано на 03.04.25 в 15:37

"Бившите хора" през комунизма

309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.  Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..

публикувано на 03.04.25 в 11:09

Хорови празници в Шумен

От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул.  Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова:  "Самите тържества ще се..

публикувано на 03.04.25 в 10:04

Романтизъм на сцената в Шумен

Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“.  Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..

публикувано на 02.04.25 в 12:24

За съдбата на артиста

Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя.  Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..

публикувано на 01.04.25 в 15:00