10 ноември за хората, които сега са на 40, 50 години или повече, е важна преломна дата, която разделя живота им на 2 съвършено различни части. Първата е доминирана от идеология, колективизъм и всесилна държава, втората е деидеологизирана, демократизираща се, далеч по-индивидуализирана и индивидуализираща. Преминаването от планова към пазарна икономика и ценностното полагане на свободата на мястото на сигурността бележат прехода в неговите политически, икономически, културни нива и аспекти. Според част от анализаторите периодът на прехода започва на 10 ноември, с падането на Тодор Живков от власт и завършва с приемането на България за пълноправен член на Европейския съюз. Според други - преходът е процес и е трудно да бъде назована конкретна дата за начало или негов край.
"За младите, родени след 2000 г., 10 ноември не е свързан с емоционален спомен, не е от чак такова значение и често не буди интерес". Те нямат интерес и към темата за социализма, който предшества периода на прехода", коментира политологът доц. Стойчо Стойчев. Още по темата чуйте от разговора с родения в Шумен ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра „Политология“ на Софийския университет "Климент Охридски".
Още може да чуете от разговора с доц. Стойчо Стойчев.
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..
Музиканти с успешна международна кариера гостуват в концерта на Симфониета Шумен. Солисти тази вечер са Йозджан Улуджан - цигулка и Бирсен Улуджан – пиано. Братът и сестрата са родени в Шумен, в този град са направили и първите си стъпки в музиката. За публиката двамата инструменталисти са подготвили романтична програма от произведения на..
Известният български джаз изпълнител Васил Петров ще отпразнува Международния ден на джаза и своя рожден ден с два концерта в Силистра и в Шумен . На сцената заедно с него ще излязат Симфониета Шумен под диригентството на маестро Славил Димитров и джаз трио в състав: Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Младен Димитров (барабани)...
Тромпетистът Илия Рибицов, един от емблематичните музиканти на разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“, прави голям концерт тази вечер, наречен „50 години на сцена“. В него ще участват солистките Росица Метаниева - сопрано и Миглена Славова - сопрано. Пред публиката в залата на Общинския културен център ще се представят и артисти от сцена..
Маестро Славил Димитров е носителят на статуетката за диригентско майсторство на името на проф. Венета Вичева на провеждащите се в Шумен XXVIII Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”. Директорът на Симфониета Шумен получи наградата официално снощи след като той дирижира световната премиера на хорово-симфоничната творба "Радостна..
Авторитетното американско издание Words without Borders нарича Йорданка Белева „един от най-интересните гласове в съвременната българска литература“, а друг литературен сайт electricliterature.com определя книгата ѝ с кратки разкази „Кед е р“ като „едни от най-красивите, сърцераздирателни и почти магически страници, излезли от България през..