Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спука ли се лилавият балон?

Снимка: Радио Шумен

През последните години доста силно замириса на лавандула в България. Площите с лилавия цвят се увеличаваха непрекъснато и страната ни се утвърди като лидер в производството на лавандулово масло в света, като измести Франция от челното място.

Миналата година по време на кампанията по прибиране на етерично-маслената билка цената на килограм от ароматната течност достигна до 220 – 230 лева. Експерти предупреждаваха, че необичайно високата цена крие рискове. Ето, че днес стопани от региона се жалват, че не могат да реализират продукцията си,  в същото време площите с тази култура продължават да се увеличават. В област Добрич, където се отглеждат най-много етерично-маслени култури, площите с лавандула вече надхвърлят 80 хиляди декара.

Как може да се реши проблемът с пазара на лавандулово масло? Отговора потърси Айше Лятиф от председателя на новоучредената Асоциация на производителите на етерични масла Петър Христов.

Председателят на Асоциация на производителите на етерични масла Петър Христов съветва стопаните да сеят и произвеждат това, което се изкупува и се търси на пазара. От думите му става ясно, че досега всичко се е случвало „на сляпо” и производителите не са се съобразявали с тенденциите на пазарите за това какви сортове се търсят там и какви са интересите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Народно читалище

На кино в Шумен

37 български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще започне днес -  28 юни, в Шумен и ще продължи до  30 юни. В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от цяла България и чужбина. Общо над 60 са подадените до началото на тази седмица..

публикувано на 28.06.24 в 08:15

Конференция в джамията

Кръгла маса на тема "Турският периодичен печат в България между двете световни войни и проблемите на мюсюлманската общност" се провежда в Шумен днес.  В този период - между двете войни в България - са издавани най-много вестници на турски език от целия Балкански полуостров. В момента периодичните издания на турски език в България се броят на..

публикувано на 27.06.24 в 16:01

Деца рисуват приятелството

Арт школата към Центъра за подкрепа за личностното развитие – ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен е домакин на Международен летен пленер „Мостове на приятелството“. В него участват талантливи млади художници от школата, както и вдъхновени дарования от гимназията „Николае Лабис“ в Букурещ. Артистичното събитие продължава до неделя. Част от..

публикувано на 27.06.24 в 15:49

Балет "Вега" на 30 години

„30 години балет "Вега" – живот като на кино“ – това е мотото на двата грандиозни спектакъла, които подарява на публиката и ценителите на модерните танци балет "Вега" –Търговище.  Близо 100 танцьори – настоящи и бивши възпитаници на „Вега“, ще представят съвременна танцова продукция върху филмова музика на сцената на Драматичния театър - днес и..

публикувано на 27.06.24 в 09:07

Каолиновско пред воден режим

Продължава проблемът с безводието в каолиновското село Тъкач. В средата на месеца жители сигнализираха до Радио Шумен, че за поредна година страдат от липсата на вода през летните месеци. Това е причината в селото вече почти да не се отглеждат животни.  След като наш екип беше в Тъкач преди две седмици, водата в чешмите потече, но само за няколко..

публикувано на 26.06.24 в 13:39

Трябва да има и такива хора

За стотици семейства в Делиормана работата на полето е единствената прехрана. А голяма част от възрастните, предимно самотно живеещи, са принудени да работят на надник и да припечелват допълнителни доходи, за да могат да се издържат.  Айше Лятиф разговаря с хора от каолиновското село Тодор Икономово, които копаят тютюн под жаркото слънце.

публикувано на 26.06.24 в 08:20

Глоби за плакатите от утре

Крайният срок за премахване на плакати, листовки и други видове агитационни материали, които рекламират партии и коалиции, участвали в изборите на 9 юни, изтече преди повече от седмица.  Къде в Шумен все още има непремахнати плакати и защо от общинската администрация до този момент не са наложили глоби на нарушителите?  Чуйте репортажа на Ирина..

публикувано на 25.06.24 в 14:23