След бурните страсти около бъдещето на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", които разлюляха русенската музикална и културна общност, кметът на Русе Пенчо Милков организира дискусия, на която бяха поканени всички, които имат отношение към музиката и фестивала.
Точно преди две седмици стана известно от статия в местния вестник "Утро", че още през лятото със заповед на предишния кмет Пламен Стоилов е назначен програмен съвет, който да изготви програмата за 60-ото издание на "Мартенски музикални дни". В състава му влизат хора, които имат друго виждане за концепцията на фестивала, според която той трябва да е по-комерсиален, по-разбираем за публиката, а някои от концертите да се провеждат в спортната зала. Така, несъгласни с този новаторски подход, от тази комисия излизат досегашният директор Ива Чавдарова, диригентът Пламен Джуров, цигуларят Светлин Русев и диригентът Емил Табаков. И това се случва във време, когато програмата за идната година вече е готова, артистите са ангажирани и всичко се движи в срокове.
В новата програма отсъстваше и проектът Фестивален оркестър, който вече 10 години събира възпитаници на Музикалната гимназия в Русе на една сцена. Идеята за този празник е на директорката на гимназията Мария Дуканова, а слушателите на БНР я оцениха високо и тя бе обявена за "Музикален проект на 2015 година" в националната анкета "Музикант на годината".
След като тези факти бяха публично изнесени, скандалът се разрасна неимоверно. Дори маестро Георги Димитров обяви, че се отказва от почетното гражданство на Русе. Новоизбраният кмет на Русе Пенчо Милков бе принуден да вземе решение - да подкрепи новаторите или да заложи на традицията. Участниците в дискусията подкрепиха изцяло Ива Чавдарова и нейната програма.
В крайна сметка фестивалът остава в класическия си вид, а в състава на програмния съвет, назначен от кмета Милков, влизат Емил Табаков, Светлин Русев, Минчо Минчев, Мария Дуканова, Иван Кюркчиев, Михаил Дичев, Ива Чавдарова, Венцислав Илиев и Калчо Петков. Самият кмет Пенчо Милков коментира, че "в сфери като културата резки промени не могат да се правят", въпреки развитието на новите технологии, а работата на програмния съвет и Ива Чавдарова е да са качествени изпълнителите, които се канят. Обещана бе и помощ от Община Русе за рекламирането и разгласата на събитията.
В средата на март русенци и гостите им от страната и чужбина ще бъдат добре дошли на фестивал от световна класа, на чиято сцена ще чуят отново звезди на класическата музика. Не комерсиалната, не лесната, не шоуто. Такава, каквато прилича на Русе и неговия син Дунав.
Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов. Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..
НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..
Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата. Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..
В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...
След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..
Ударно начало на новата година за историческия музей в Попово с реализирането на два проекта, спечелени пред Министерството на културата и с получаването на свидетелство, че културният институт е част от регистъра на социалните предприятия в България. Повече от 4 години експозицията в централната сграда на музея възхищава хиляди посетители, които са..
С репетиции на две нови представления започва годината за Драматичния театър „Сава Огнянов“ в Русе. Първата постановка е с работното заглавие „Хора, места и вещи“ по пиесата на нашумелия британски драматург Дънкан Макмилан. След огромния международен успех текстът се поставя за първи път в България на сцената на русенския театър. Ефектната..