Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът в класически вид

След бурните страсти около бъдещето на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", които разлюляха русенската музикална и културна общност, кметът на Русе Пенчо Милков организира дискусия, на която бяха поканени всички, които имат отношение към музиката и фестивала. 

Точно преди две седмици стана известно от статия в местния вестник "Утро", че още през лятото със заповед на предишния кмет Пламен Стоилов е назначен програмен съвет, който да изготви програмата за 60-ото издание на "Мартенски музикални дни". В състава му влизат хора, които имат друго виждане за концепцията на фестивала, според която той трябва да е по-комерсиален, по-разбираем за публиката, а някои от концертите да се провеждат в спортната зала. Така, несъгласни с този новаторски подход, от тази комисия излизат досегашният директор Ива Чавдарова, диригентът Пламен Джуров, цигуларят Светлин Русев и диригентът Емил Табаков. И това се случва във време, когато програмата за идната година вече е готова, артистите са ангажирани и всичко се движи в срокове.

В новата програма отсъстваше и проектът Фестивален оркестър, който вече 10 години събира възпитаници на Музикалната гимназия в Русе на една сцена. Идеята за този празник е на директорката на гимназията Мария Дуканова, а слушателите на БНР я оцениха високо и тя бе обявена за "Музикален проект на 2015 година" в националната анкета "Музикант на годината".

След като тези факти бяха публично изнесени, скандалът се разрасна неимоверно. Дори маестро Георги Димитров обяви, че се отказва от почетното гражданство на Русе. Новоизбраният кмет на Русе Пенчо Милков бе принуден да вземе решение - да подкрепи новаторите или да заложи на традицията. Участниците в дискусията подкрепиха изцяло Ива Чавдарова и нейната програма. 

В крайна сметка фестивалът остава в класическия си вид, а в състава на програмния съвет, назначен от кмета Милков, влизат Емил Табаков, Светлин Русев, Минчо Минчев, Мария Дуканова, Иван Кюркчиев, Михаил Дичев, Ива Чавдарова, Венцислав Илиев и Калчо Петков. Самият кмет Пенчо Милков коментира, че "в сфери като културата резки промени не могат да се правят", въпреки развитието на новите технологии, а работата на програмния съвет и Ива Чавдарова е да са качествени изпълнителите, които се канят. Обещана бе и помощ от Община Русе за рекламирането и разгласата на събитията.

В средата на март русенци и гостите им от страната и чужбина ще бъдат добре дошли на фестивал от световна класа, на чиято сцена ще чуят отново звезди на класическата музика. Не комерсиалната, не лесната, не шоуто. Такава, каквато прилича на Русе и неговия син Дунав.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три спектакъла – на фестивали

Три спектакъла на русенския Драматичен театър „Сава Огнянов“ ще се включат в официалните селекции на фестивали у нас и в чужбина.  Първото участие е на 13 май, когато на сцената на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ в Шумен ще бъде представен „Крали Марко – Последната балканска легенда“ от Владимир Левчев. Спектакълът има три..

публикувано на 10.05.24 в 15:04

Кинофестивал в Шумен

Международният фестивал на любителските исторически филми ще се проведе от 28 до 30 юни в Шумен. Ще бъдат връчени:награда за най-добър филм – първа, втора и трета; награда „Генчо Генчев“ – за кратък филм до 5 минути;награда за най-добър филм на млад автор (до 30 години). Предвидени са и награди за: сценарий, режисура, операторско майсторство,..

публикувано на 10.05.24 в 12:01
худ. конкурс Русе

Аз, ти, той – ние сме Европа

В Художествената галерия се състоя награждаването на най-добре представилите се участници в Националния конкурс с международно участие „Аз, ти, той – ние сме Европа“. Той е организиран от международно дружество „Елиас Канети“, Гьоте-институт, Европа Директно Русе и ХГ-Русе по повод Деня на Европа.   „Този конкурс подчертава важността на мира и..

публикувано на 10.05.24 в 07:45

Класика за малките

Красивата симфонична приказка „Петя и вълкът“ ще бъде показана на шуменска сцена тази вечер. Произведението на руския композитор Сергей Прокофиев чрез игра и забавление запознава децата с класическата музика.  Основното достойнство на творбата е, че в „Петя и вълкът“ се използват различни музикални инструменти за представяне на всеки герой в..

публикувано на 09.05.24 в 09:18

Фолклорна приказка

Спектакъла "Фолклорна приказка" представиха пред децата от ДГ "Космонавт" в Шумен, студентите от IV курс в специалността "Педагогика на обучението по музика" към ШУ "Епископ Константин Преславски".  "Бъдещите учители под ръководството на доц. д-р Люба Златкова от катедра "Музикална естетика, музикално възпитание и изпълнителство", разказаха на малките..

публикувано на 09.05.24 в 08:34

Трети ден от "Вълшебната завеса"

Програмата на Международния фесивал „Вълшебната завеса“ в Търговище днес продължава със спектакъла „Малкият Макс“ на ямболския куклен театър „Георги Митев – ЖОРО“. Представлението е от 10 ч. в драматичния театър в Търговище. След обяд от 15:30 ч. на голямата сцена на театъра в Търговище Музикално-драматичният театър „Константин Кисимов“ Велико..

публикувано на 09.05.24 в 07:20

Русенка с Гран При от международен конкурс

Солистка на русенските Вокални формации „Приста войс“ спечели Гран При на фестивал в гр. Ташкент, Узбекистан. 11-годишната Дария Стефанова, с вокален педагог Доротея Бальовска, е първото дете от България, участвало на живо в Седмия Международен конкурс „Розата на Изтока“ („Роза Востока") и спечелило най-голямото отличие. Наградата е една за..

публикувано на 08.05.24 в 18:15