Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пари в плик - докога?

Снимка: архив

21% от българската икономика е в сивия сектор, а 16 на сто от всички заети са упражнявали недеклариран труд, като един от всеки 7 души е приел пари в плик. Това показват данните на КНСБ.

Според синдиката, секторите с най-голям дял недеклариран труд са селското стопанство, строителството и леката промишленост. За преодоляването на този проблем, от КНСБ са разработили пакет от мерки за борба с недекларираната заетост в България, каза за Радио Шумен националният секретар в отдел „Правна закрила на труда“ в КНСБ Величка Микова.

"Недекларираният труд е само част от проявлението сива икономика. В този смисъл мерките, които предлагаме, са групирани. Едните са с макроикономически елемент, другите са чисто законодателни, а третите са насочени към социалните партньори в държавата, свързани с тристранното сътрудничество", посочи тя.

Пакетът мерки срещу недекларираната заетост ще бъде предложен за обсъждане на предстоящото заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, каза още Величка Микова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Подземни контейнери

Спират временно събирането от подземни контейнери

Временно се преустановява събирането на отпадъци от подземните контейнери в Шумен, съобщават от общината. Това се налага заради повреда в специализирания автомобил за сметосъбиране.  По тази причина те няма да бъдат обслужвани и днес .  До отремонтирането на повредата, до всеки подземен контейнер временно са поставени съдове тип "бобър", които се..

публикувано на 14.08.25 в 13:50

Награда за героя на пътя от Шумен

Грамота от полицията в родния си град получи шуменецът Георги Апостолов. На 3 август той и Тихомир Инджов от Несебър успяха да спрат и задържат пиян шофьор на автобус в района на Несебър. Наградата на Апостолов връчи старши комисар Георги Гендов – директор на ОДМВР – Шумен. „Управлението под въздействие на алкохол е една от най-сериозните предпоставки за..

публикувано на 14.08.25 в 11:56

Фалшиви карти и в Шумен

И Шумен попадна в серията измами с карти за градския транспорт. От няколко дни в социалната мрежа има оферта за шестмесечни превозни документи само срещу 3,81 лв. Приканват се хората да действат бързо, тъй като картите са едва 500.  Под публикацията има и линк, които уж води към промоцията. Засега страницата „Обществен транспорт в Шумен“ има 5..

публикувано на 13.08.25 в 13:12

Мъж удари полицай

61-годишен от село Пристое е задържан в РУ- Каолиново. В следобедните часове вчера, при извършване на проверка от полицейския служител мъжът направил опит да му попречи да свърши служебните си задължения.  След надлежно предупреждение, че ще бъде задържан, той оказал съпротива и нанесъл удар по десния крак на униформения. Задържан е за срок..

публикувано на 13.08.25 в 11:29

Над 200 хиляди за отводняване на път

Напредват  дейностите по отводняването на терена и ремонтът на пътя на завоя от бул. „Ришки проход“ към комплекс „Барбароса“.Това съобщиха от община Шумен. Проектът трябва да е приключен от фирмата изпълнител до края на месец октомври. Вече са почти напълно изградени отводнителните съоръжения.  Проектът предвижда 156 метра магистрално..

публикувано на 13.08.25 в 09:49
Снимката е илюстративна, архив.

Загасиха пожара в шуменския кв. "Тракия"

Погасен е пожарът в сухи треви, който пламна днес в следобедните часове в квартал "Тракия" в Шумен, съобщиха от полицията в областния град. Възстановено е и електричеството.  С огъня са се справили 8 противопажарни екипа. Тепърва ще се изясняват материалните щети.

публикувано на 11.08.25 в 16:58

Пожар в Тракийския квартал в Шумен спря тока

Пожар в сухи треви на голяма площ бушува в района на бившия завод ЗИЕНО в Шумен, съобщи репортер на Радио Шумен. На място са три противопожарни екипа, като се очаква подкрепление от екипи от Велики Преслав и Нови пазар.  Заради силният вятър, огънят се разпространява бързо. Пламъците са в близост до електрическа подстанция и заради безопасност токът..

публикувано на 11.08.25 в 14:49