Водата, която се изпуска от язовир "Тича" за поддържане на екологичния минимум на река Камчия, ще бъде намалена наполовина от 1 януари следващата година. Това съобщават от Министерството на околната среда и водите.
В момента обемът на язовира е малко над 173 млн. м³, което е 55,53%. Санитарният минимум в язовира е между 88 млн. м³ и 112 млн. м³ вода, под който водата в язовира става негодна за питейно-битови нужди, затова ще се вземат превантивни мерки и ще бъдат ограничени водите количества за осигуряване на минимално допустим отток в реката с 50%.
В язовир „Ястребино“ е със завирен обем 19,412 млн. м³, което е 31,16 %. От язовира се снабдяват Антоново и 18 села в района. Обемът му в момента все още гарантира осигуряване на 100% на питейно-битовото водоснабдяване и не е необходимо редуциране на заявката на ВиК дружеството, допълват от екоминистерството.
Деветото издание на младежката инициатива "Модел Република България" се провежда в Шумен. Млади хора, които не са безразлични към обществено-политическите процеси, заемат местата на най-висшите длъжности в държавата. На предварително проведени избори младите хора си избраха президент, трима министър-председатели и председатели на Народното..
Във връзка с частичните избори за кмет в село Върбак тази неделя от Областната дирекция на МВР-Шумен напомнят, че сектор „Български документи за самоличност“ ще работи и в двата почивни дни. Така жителите на Шумен ще имат възможност да подават през уикенда заявления за смяна на документи. Всички, които работят през седмицата, а трябва да си..
Обучение за оцеляване при въоръжено нападение в сграда се проведе в СУ „Трайко Симеонов“ в Шумен. Това съобщават от шуменската полиция. В срещата участва инспектор Христо Бонев от Охранителна полиция в РУ- Шумен. Полицейският служител запозна учениците с помощните средства като радиостанции, щурмови и стоп палки, бронежилетки и защитни шлемове,..
Започна реконструкция на водопровода на улица „Георги Сава Раковски“ в Шумен в участъка до входа на парка „Кьошкове“. Това съобщи заместник-кметът по строителство и благоустройство инж. Андреан Ваньов. Той обясни, че при реконструкцията на водопровода се използва безизкопна технология, която позволява бързо и без проблеми да бъде извършена..
По сигнали на граждани има 11 места по площади, улици и кръстовища в Шумен, по които започва изкърпване на дупки, образували се след топенето на снеговете или са по-стари. Това съобщават от общината. Запълването на дупките започва днес от кръстовището при улиците „Панайот Хитов“ и „Генерал Гурко“. След това поетапно ще се изпълнява график...
„Родена край Одрин“ се казва изложбата от снимки и макети, открита в музея на Велики Преслав. Гостуващата експозиция е подредена в чест на победоносната битка при Одрин през 1913 г., когато на 13 март българската армия превзема Одринската крепост, смятана за една от най-силните в Югоизточна Европа. За отбелязване на 102 години от тази историческа..
Обучения на тема „Киберпрестъпления и безопасен интернет“ се проведоха в ПЕГ „Никола Вапцаров“ и СУ „Трайко Симеонов“ в Шумен. Това съобщават от шуменската полиция. Темата бе представена от служители на ГД „Борба с организираната престъпност“, а целта му е да се повишат знанията и уменията на учениците за защита от кибепрестъпления. Зрелостниците..