Деца от Шумен ще сурвакат днес председателя на Народното събрание Цвета Караянчева по повод ромската Нова година. Това съобщи Силвия Станчева - регионален педагогически координатор за Шумен, Търговище и Разград на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе". По традиция на Банго Васил ромски деца от Шумен гостуват в столицата и наричат за здраве и берекет висши политици.
Сурвакниците ни не се различават от българските, все пак хилядолетия сме живели заедно, каза като гост в студиото Силвия Станчева, придружена от деца и родители.
"На Банго Васил песните са колкото тъжни, толкова и весели. Трудният и нещастен живот се упоменава много често в тях. Но тъгата винаги е преплетена с веселбата, танцуването, смеха и радостта от това, че все пак сме живи, че сме заедно. Преди всичко Банго Васил е един семеен празник", посочи тя.
Банго Васил или ромската Нова година се празнува от ромите християни у нас, като един от най-тачените им празници.
Специализирана полицейска операция за контрол на тежкотоварни автомобили и автобуси стартира от днес. Това съобщават от шуменската полиция. Ще се следи за техническата изправност на автомобилите, дали водачите не управляват след употреба на алкохол или наркотични вещества и техни..
Четиридесет и седмото издание на Националния студентски литературен конкурс "Боян Пенев" ще се проведе на 16, 17 и 18 май в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. В надпреварата могат да участват студенти и докторанти от български висши училища и български граждани, които учат в чуждестранни университети. Текстовете трябва да са..
Шумен ще бъде домакин на единайсетото издание на националния форум по дентална медицина "Мадарски конник" на 7 и 8 февруари (петък и събота). На тези семинари стоматолозите се запознават с най-новите тенденции в денталната медицина. Това каза за Радио Шумен председателят на зъболекарския съюз д-р Гергана Велинова. Тя припомни какъв е здравният..
Върховният административен съд отмени наложената на ВиК – Шумен финансова корекция от 5 млн. лв. по договора за изграждане на Пречиствателната станция за питейни води в „Дивдядово“. Делото бе образувано по жалба на ВиК срещу решение на Административен съд – Шумен, с което бе потвърдена корекция от 5,250 млн. лв., наложена по договор с ДЗЗД..
Кметът на община Шумен проф. Христо Христов ще има приемен ден на 24 февруари (понеделник) от 14:00 часа в зала 203 на общинската администрация. Това съобщават от пресцентъра на общината. От 10:00 до 13:00 часа в същия ден приемни за граждани в кабинетите си ще имат ресорните заместник-кметове и секретарят на общината. На 24..
Бившата директорка на Регионалната дирекция "Социално подпомагане" Севджан Акиф е спечелила конкурса за шеф на териториалното поделение на НОИ в Шумен. Това става ясно от публикувания в страницата на института списък за окончателните резултати и класиране на кандидатите, участвали в конкурса за длъжността. Общата оценка на Акиф е 50,40 точки...
Труп на куче с видими следи от насилие по него е открит във Върбица. Това съобщават от шуменската полиция. Сигналът е получен вчера преди обяд в полицейското управление във Велики Преслав. Към мястото на произшествието е насочен полицейски екип. Животното е намерено на склона на отводнителен канал към река Герила във Върбица. Разследващ..