Темата за възстановяването на старите кладенци край Шумен излезе отново на дневен ред след водната криза в средата на месеца. Кметът на Общината Любомир Христов обяви, че ще търси финансиране от държавата, за да осигури алтернативни източници на вода за десетия град.
Възстановяването на кладенците бе поставено като основен приоритет в програмата на настоящия ръководител на ВиК дружеството Илиян Илиев. „Много е интересно защо, когато управителите са били местни толкова дълго време, това не е направено. Действително сметката показва, че водата от тези източници ще е по-скъпа, но те ще помогнат много“, обясни при встъпването си в длъжност инж. Илиев.
По идеята за възстановяване на дълбоките сондажи обаче се е работило активно в периода 2007 – 2009 г. Тогава е създаден проект, който не получава финансиране. „В този период вниманието бе насочено основно към канализационните мрежи и отпадъчните води“, каза за Радио Шумен инж. Светлозар Дамянов, тогавашният управител на ВиК дружеството.
„10 дълбоки сондажа събират вода в помпена станция „Мътница“. Тя е строена преди 80-те години на миналия век. Трябвало е да задоволи водните нужди на високите части в града. След пускането на магистралния водопровод сондажите в „Мътница“ останаха като резерва. За съжаление, все още в България никой не иска да финансира резервни водоизточници. След като се разбра, че ще има проблеми с водоснабдяването, управниците започнаха да говорят, че всеки град трябва да има и резервно захранване. Това е мислене в правилната посока“, обясни инж. Дамянов.
Водата от дълбоките сондажи няма да е достатъчна, че да покрие напълно нуждите на Шумен в дните, когато магистралният водопровод не работи, добави той. Но алтернативните източници могат да облекчат евентуален воден режим. „Градът е разделен на зони. По този начин може да се подава равномерно вода 12 часа на едните квартали, 12 часа на другите“, обясни инж. Дамянов.
„Трябва да бъде направен пълен анализ колко от кладенците могат да бъдат използвани от ВиК дружеството“, каза кметът на Шумен Любомир Христов. „Част от кладенците са преотстъпени във времето. Единият на завода за фаянсови плочки. Кладенецът е бил в неговия район. Ще се види и какво е състоянието им. Имаше подготвен проект. Издирили сме проектантката. Искаме да дойде, да седнем и да поговорим. Да видим като разходи какво ще ни струва“, добави Христов.
Споменатата от кмета проектантка е инж. Красимира Кузманова, която обясни за Радио Шумен, че все още не е търсена от представители на Общината. „Ако се осигури финансиране, съществуващият проект може да се използва като добра основа, защото всичките заснемания са налице, това ще спести време. Необходимо е обаче да бъде направена и актуализация, съгласувана с ВиК, относно реалната консумация на вода. Има ли промяна в изискванията за водните количества. Нужни са и други корекции. След като се уточни обхватът обаче, задачите могат да се реализират много по-бързо, отколкото ако се стартира от нулата“, каза инж. Кузманова.
Около 10 млн. лв. е била прогнозната стойност на проекта за възстановяването на дълбоките сондажи преди 13 години. „Предполагам, че сега ще се редуцират разходите. Някои материали са по-евтини. Техниката позволява много по-бързо да се полагат водопроводи“, каза бившият управител на ВиК дружеството в Шумен инж. Светлозар Дамянов.
Новият ръководител на ВиК фирмата инж. Илиян Илиев прогнозира, че стойността на проекта днес ще е до 8 млн. лв. „При положение, че всичко се прави наново. Но може да се мине и с по-малко, за да работи“, добави той.
Проблем в помпена станция 1300 е причината в Шумен все още да няма вода. Това съобщи дежурният диспечер на ВиК. По думите му в ниските части на града водата е пусната, като посочи Добруджанския квартал. Водоподаването в Шумен се очаква да бъде възстановено днес по обед, уточни още дежурният диспечер на водното дружество. Припомняме, че заради..
Почетният гражданин на Шумен Нико Майеров навърши 95 години. специални поздрави по случай по случай празника му поднесоха кметът проф. Христо Христов и заместник-кметът по „Образование и култура“ доц. Виктория Ковчазова. Нико Майеров е дългогодишен председател на киноклуб „Мадарски конник“ към Народно читалище „Добри Войников - 1856“, активен..
Жители на Шумен искат да бъдат асфалтирани малки площи около блоковете им, тъй като достъпът до домовете им е осеян с дупки. Тодор Геронтиев обърна внимание на Общината за локална улица, която води към четири блока на бул. „Мадара“ . От години тя е в лошо състояние, а поне от 2012 г. подават жалби в Общината. Другият проблем, който..
По план върви превключването на връзката от стария към новоизградения довеждащ водопровод за Шумен, заради което Шумен, кв. Макак и селата Панайот Волов и Белокопитово, днес са без вода. Това каза в ефира на Радио Шумен главният инженер на ВиК Шумен Антон Стефанов. „Ако всичко е наред, след 18:00 ч. трябва да започне поетапно пълнене на..
Десетокласници от шуменската математическа гимназия спечелиха трето място в категория „Филм“ на Националната ученическа конференция "Българското възраждане и духовната пробуда на моя роден град/край". Форумът се проведе в края на миналата седмица в Средното училище „Георги С. Раковски“ в Котел. Надежда Николова, Симеон Гроздев, Борис Недев и Георги..
Преасфалтирането на булевард „Ришки проход“ в Шумен започна. В момента екипи на фирмата изпълнител, с която Община Шумен има сключен договор, извършват подготовка на пътната настилка за полагане на нов асфалт. В ход са дейности по фрезоване на участъка от кръговото кръстовище с ул. „Владайско въстание“ в посока изхода на Шумен...
Специализирана полицейска операция, насочена към противодействие на престъпността, опазване на обществения ред и осигуряване на полицейско присъствие в уязвими райони и квартали се провежда в Шуменска област, съобщават от полицията. Проверяват се пунктове за черни и цветни метали, търговски обекти, заложни къщи, автоморги и други места, за..