В деня на българската археология 14 февруари Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще посрещне гости, туристи, учени и любители. След година на реставрация в гр. Майнц (Германия) и успешни гостувания в Лувъра (Франция) и Националния археологически институт с музей при БАН (София), гостите на музея ще могат да се насладят на изящните накити от царския двор.
Повече от 40 години след откриването на съкровището, проведените реставрационно-консервационни дейности и научни анализи в Римско-германския централен музей в гр. Майнц хвърлиха нова светлина върху техниките на изработка, състава на използваните метали и скъпоценните камъни в накитите. При проведените анализи учените са използвали единствено недеструктивни методи на изследване, целящи максималното съхранение на предметите.
Резултатите от тях показват, че за изработването на накитите от Преславското златно съкровище не е използвано стъкло, освен за клетъчния емайл в различни цветове, разделени от тънки златни ивици. Новите изследвания показват, че скъпоценните камъни, за които се смяташе, че са аметисти, всъщност са светли рубини и гранати, а планинските кристали по двустранната огърлица - флуорити, използвани от византийските златари, непознати досега в други техни изделия.
Изследванията на скъпоценните камъни и материали дават информация за високите технически познания при работата със сребърни и златни сплави и иновативни подходи при изработката на накитите.
Гамата от благородни метали показва, че съкровището е много по-ценно, отколкото досега се е смятало. Посетителите на Археологическия музей "Велики Преслав" могат да разберат коя е втората огърлица от съкровището през целия туристически сезон 2020 г.
Нощ в библиотеката ще се проведе днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен между 18:30 до 00:00 ч. От 21:00 ч. пред централния вход на библиотеката ще е музикалният спектакъл на пловдивския дамски струнен квартет „Интро”, включващ модерни интерпретации на класическа, популярна и поп музика. Програмата на нощта включва и..
Тържествено честване на 2 юни – Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, организират община Шумен и Командването на военния гарнизон. В 12:00 часа на 2 юни, понеделник, ще бъдат пуснати сирените в града в знак на почит към делото на Ботев и загиналите за свободата на България. След това ще се състои тържествен..
12 отбора от училища в Шуменска област днес ще демонстрират своите умения и знания по пътна безопасност в състезанието, наречено „ Аз спазвам правилата за движение и давам пример! А ти?“. Организатори са Областната дирекция на МВР - Шумен, Регионалното управление на образованието и СУ „Трайко Симеонов“. Отборите ще решават тестове с въпроси,..
Автомобилно изложение ще се проведе в Русе за дванайсета поредна година. То започва днес и ще продължи през уикенда, като за трети път ще бъде в двора на Професионалната гимназия по механотехника „Юрий Гагарин“. На него ще бъдат представени над 13 автомобилни марки на световни гиганти. Предвидено е и тестово шофиране на определени модели...
Община Шумен въвежда временна организация на движение с почасово пълно затваряне на участък от ул. „Владайско въстание“ – южното платно от ул. „Милан Борисов“ до кръговото кръстовище на бул. „Ришки проход“. Въвежда се и поетапното почасово затваряне на едната лента от пътното платно по ул. „Владайско въстание“ от № 41 до № 29. Промяната се..
Граждани се събират тази сутрин пред сградата на Съдебната палата в Шумен, за да подкрепят 38-годишна жена, за която съдът ще гледа дело за екстрадиция. Тя е поискана от американските власти по обвинение за отвличане на дете и неизпълнение на съдебно решение. Българската бе арестувана по искане на САЩ с червена бюлетина. Това става ясно от..
Не беше избран нов председател на здравната комисия към шуменския Общински съвет. Промяната се налага след неочакваната кончина на кардиолога д-р Валентин Петров (от „БСП за България“) в края на април. Здравната комисия да бъде ръководена от икономиста Илия Койнов. Това предложение дойде от групата на „БСП за България“. „Председателското..