Кукери гонят злите сили на събор в силистренското село Кайнарджа. Организатори са местната администрация и Народното читалище „Отец Паисий -1942 година.” В събора участват над 200 души. Целта на проявата е да бъдат представени запазените характерни обредни игри от различни етнографски области на страната, свързани с традиционната маскарадна обредност на кукери и сурвакари. В събора, освен домакините, ще участват кукерски групи от Алфатар, Шумен, силистренското село Калипетрово, ямболското село Челник и румънското селище Бранещи. Всяка група ще покаже специфични за населеното място и региона традиционни маски и облекла, типични персонажи, словесен, музикален и пластичен диалект. Съборът няма конкурсен характер.
Кукери (кукове) стават само мъже, най-вече ергени и по-малко младоженци и женени мъже. Обикновено кукерската дружина включва кукери, булка, зет, поп. Кукерите са облечени в женски носии (риза, елек, фуста, престилка), с бели навои с кръстосани черни върви. Обути са с цървули, а те са окичени с топки от прежда. На главите си носят маски, изработени от заешка или агнешка кожа, с отвори за очите и устата, често с пришита кратунка за нос. Богатата украса от огледалца, синци, пискюлчета от цветни вълнени конци и всякакви други украшения защитава от зли сили. На кръста си носят колан с навързани звънци, а през рамената преминават синци със звънчета.
Особено атрактивно е кончето, което със закачливото си поведение и заедно с останалите персонажи допринася за доброто настроение на публиката.
Играта на маскираните ергени преминава с характерни тежки стъпки, подсилващи звука на звънците. Дървени саби им служат за прогонване на злото, но и за засяване на новата реколта.
При среща на две кукерски групи в своеобразен двубой със саби те се надиграват, като мерят силите си. Характерно е символичното заораване и засяване, което завършва с тълкуване за предстоящата година по търкулнатия шиник и с благопожелания за здраве, късмет, плодородие.
Прескачането на огън, който се пали вечер и в Кайнарджа, се нарича уралия. Помага за прогонване на нечистите сили и носи надежда за здрава година.
Безплатни изследвания за ХИВ по повод празника на влюбените 14 февруари ще се проведат в Силистра, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в града. Инициативата е част от втория етап от Националната антиспин кампания, чието мото е „Предай нататък – любовта, не вируса“. Желаещите ще могат да се изследват днес от 12:00 до 17:00 часа в сградата на..
За притежание на дрога в ареста е задържана 26-годишна жена. Това съобщават от силистренската полиция. Тази нощ в Силистра при полицейска проверка у нея били намерени 3.6 грама канабис и 3.8 грама метамфетамин, идентифицирани с полеви наркотест. Наркотичните вещества са иззети, а жената е задържана в полицейския арест за срок до 24 часа. Образувано..
Ученически конкурс за рисунка „Дъга на толерантността“ обявиха община Силистра и Комисията за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Тазгодишното издание провокира младите хора да изразят с рисунка своето виждане за заедност, сътрудничество и свързаност. Всеки ученик може да участва с до две рисунки, като се позволява..
Двадесет и четвъртото издание на Националния поетичен конкурс "Любовта е пиянство или пиянство от любов" навлиза в заключителната си фаза - отчитане и връчване на наградите на победителите. Организатори на конкурса са община Силистра, Регионалната библиотека „Партений Павлович“ и Литературно сдружение „Реката и приятели“. В посочения от..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13 февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Силистра чества днес 147 години от Освобождението на града от османско владичество. В катедралния храм "Свети свети първоапостоли Петър и Павел" беше отслужен молебен за здраве и благоденствие от Доростолския митрополит Яков, след което се проведе и празнично шествие. След молебена за здраве, от църквата тръгна шествие, водено от Градския..
Храмовия си празник чества днес православната църква „Св. Харалампий“ в тутраканското село Варненци. Това е единственият храм в Русенска и Доростолска епархия, който носи името на светеца. Тържествена света литургия за празника отслужи викарият на Русенския митрополит – епископ Макарий в съслужение със свещеници от епархията. Църквата..