Личните лекари у нас не са подготвени да реагират срещу заплахата от коронавирус, заяви д-р Милен Чолаков - председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари в Шуменска област. Според него, в указанията, които са получили от Министерството на здравеопазването чрез РЗИ, се казва, че има няколко болници, в които могат да се изолират болните. Най-близка до Шумен се намира в УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна.
Д-р Милен Чолаков каза още, че ако личният лекар установи заболяването при свой пациент, той трябва да отиде при него със закупен специален костюм.
"Стойността на един такъв костюм, с който може да влезеш в заразно епидемиологично огнище и то само в рамките на 24 часа, е от 60 до 80 долара. Маската се сменя всеки час. Дезинфекционните средства за дезинфекция за ръце, очи и тяло също са важни. Това е една цялостна програма, която е описана като схема от Световната здравна организация и ни е изпратена от РЗИ, за да сме наясно как да действаме. Само не знаем откъде ще си купим препаратите и откъде ще получим предпазните средства, които нито един семеен лекар не може да си позволи да си купи сам", посочи д-р Чолаков.
Според д-р Милен Чолаков, здраваохранителните органи в България са подготвени теоретично за заплахата от коронавируса. По думите му, е необходимо практическо проиграване на ситуациите, както са го направили в Китай и Италия.

Идеята да бъде изграден Парк на будителите пред шуменското читалище „Добри Войников“ оповестиха днес ученици от Профилираната езикова гимназия „Никола Й. Вапцаров“ в Шумен. По време на традиционното тържество те раздаваха брошури с хората, дали много за българското образование. Идеята е в алея на будителите да бъдат почетени свързаните с Шумен..
Второ издание на кампанията "Подари книга - вземи книга" се организира в Шумен утре - 1 ноември. Поводът е Денят на народните будители. Щандът, на който може да се разменят книги, ще бъде разположен срещу Административния съд в центъра на града от 10:00 ч. до късния следобед. По време на кампанията ще се събират и дарения за лечението на момченце с..
Общинските предприятия в Шумен почистват в района на Гробищния парк за Архангелова задушница. Това съобщиха от общината. Продължава и отстраняването на сухи и опасни дървета в града, които комисията в община Шумен установи. Днес се работи на ул. „Бунтовник“, по бул. „Мадара“ и в жк „Херсон“, където се оформят корони и се отстраняват листна..
След като вчера Общинският съвет в Шумен одобри разширената синя зона в града, не закъсняха и реакциите. В нейния обхват попадат над 50 улици в централната градска част. Собствениците на един автомобил ще заплащат по 90 лв. за годишен абонамент, а ако имат втора кола, удоволствието да паркират ще им струва 180 лв. или общо 270 лв. за две коли. Още..
Традиционната акция "Зима" започва от 1 ноември. Инициативата, насочена към безопасността на участниците в движението през студените месеци, ще протече в три етапа. От 1 до 10 ноември ще се акцентира върху изправността на превозните средства – особено велосипедите, електрическите тротинетки и каруците. Ще се проверяват светлини, светлоотразители и..
Филмът "Домът" на Мюжген Исуф, Апостол Фанев, Красимир Георгиев и Николай Тодоров от киноклуб "Мадарски конник" към НЧ "Добри Войников – 1856" спечели наградата за режисура на 33-ия Международен фестивал на любителския документален филм "Камера 300" в Битоля, Северна Македония. Наградата на "Камера 300" в категорията за монтаж получи друг филм..
Предложението за увеличаване на минималните цени за таксиметровите услуги в Шумен от 0,85 лв. на километър на 1,29 лв. (0,66 евро) за дневна и 1,59 лв. за нощна тарифа не бе прието от общинските съветници, които заседават втори ден. Те трябваше да гласуват предложението на превозвачите, тъй като до 31 октомври общинските съвети приемат тарифите на..