От 5 ч. на 1 март пътните превозни средства над 3,5 т ще плащат тол такса за ползване на 3115 км пътища. От тях 803 км са автомагистрали и 2 312 км - първокласни пътища. Близо 17 000 км второкласни и третокласни пътища от общо около 20 000 км републиканска пътна мрежа ще са безплатни за тежкотоварните автомобили, напомнят от Агенция "Пътна инфраструктура".
От полунощ до 5 ч. на 1 март ще се извършва пренастройване на системите, но това няма да възпрепятства пътуването на тежкотоварните превозни средства и те ще могат да се движат безпроблемно по участъците с тол, уточняват от АПИ.
Тол таксите за изминаване на 1 км са определени в съответствие с масата на пътното превозно средство, екологичния му клас, както и категорията на пътя. За масовия тежкотоварен превоз – камионите от 3,5 т до 12 т, тарифите са между 3 ст. и 7 ст. на километър, а за автобусите – от 1 ст. до 4 ст. на километър. За превозните средства над 3,5 т, използващи като единствен източник алтернативни горива, тол таксата ще е в размер на 50 на сто от стойността, определена за съответния вид автомобили с екокатегория ЕВРО VI, EEV.
За потребителите на пътната мрежа са осигурени три възможности за таксуване – с маршрутна карта, с бордово устройство или с GPS тракер. Първоначално се очаква камионите и автобусите да използват маршрутна карта и поетапно, до 27 март, да се оборудват с бордово устройство или с тракер. Тези, които вече са се снабдили, могат да ги използват още от 1 март.
Маршрутната карта може да се купи по канали, по които се продават и електронни винетки: от сайта на Националното тол управление, от мобилното приложение BGTOLL, на гише на граничните пунктове, в областните пътни управления, от 500 терминала за самообслужване в цялата страна, както и в търговската мрежа на партньорите на АПИ.
При използването на маршрутна карта шофьорът или собственикът на товарния автомобил или автобус предварително въвежда в системата желания маршрут за движение, като отбелязва начална и крайна точка, и до четири междинни точки, по желание. Той декларира категория, емисионен клас и брой оси на превозното средство, и избира да генерира най-кратък или най-бърз маршрут. В резултат на тези данни се изчислява цената за преминаване. Валидността на маршрутната карта е 24 часа от избрания момент за активиране.
Заявеният маршрут трябва да се следва стриктно. В случай на инцидент или друго препятствие по пътя, поради което е обявен обходен маршрут, водачът няма да бъде санкциониран, ако премине през него. За всяко друго отклонение от предварително избрания път трябва да се купи допълнителна маршрутна карта.
Ако шофьорът или собственикът на превозното средство се регистрира в системата с електронния си адрес, той може да купи една или няколко маршрутни карти до седем дни предварително. При последващо заявяване на услугата, системата автоматично, за негово улеснение, ще предлага отново вече въведените данни. За нерегистрирани потребители маршрутна карта може да се купи до два дни предварително, тоест тя трябва да бъде активирана не по-късно от 23,59 ч. на деня, следващ покупката.
За улеснение на транзитно преминаващите през територията на България шофьори са осигурени 34 допълнителни места за продажба на маршрутни карти и 58 терминала за самообслужване на граничните контролно-пропускателни пунктове. Това дава възможност за едновременно обслужване на 92 тежкотоварни автомобила.
В първите дни от старта на системата, контролът за платени тол такси ще се осъществява на терен чрез 105-те мобилни екипа на Националното тол управление. Инспекторите ще помагат на шофьорите, като ги насочват към най-близкото място, от което да се снабдят с маршрутна карта – на пътя това са големите бензиностанции.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки на търговските обекти преди празника Никулден. Инспекторите следят стриктно за качеството на рибата и морските продукти, които ще бъдат част от празничната трапеза на хиляди българи. Експертите от агенцията обръщат специално внимание на условията за съхранение в..
Регионалната здравна инспекция – Шумен провежда здравно-информационна и скринингова кампания за област Шумен с цел да информира обществото за възможностите за овладяване на ХИВ инфекцията и да мотивира все повече хора да проследяват своя ХИВ статус. „ Поемете по пътя на правата: Моето здраве, моето право!“ е темата за 2024 г., с която..
Светещите гирлянди и лампички са първите символи, които забелязваме, когато наближат коледните и новогодишни празници и започнем да създаваме атмосферата за тяхното посрещане. Те грейват първо в търговските центрове, по улиците и в офисите, докато не се настанят и във всеки дом. Освен красиви и вълшебни обаче, те трябва да бъдат и безопасни...
Днес ще е предимно облачно, на места със слаби превалявания от дъжд или ръмеж. Видимостта ще е слабо намалена. Ще духа до умерен, по Черноморието силен вятър от североизток. Максималните температури ще са близки до сутрешните- предимно между 7° и 12°, в Лудогорието и по поречието на Дунав 4°-7°, за Шумен около 7°. Вълнението на морето е 4..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..
Шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Това е апела на Агенция „Пътна инфраструктура“. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите, а в някои райони дъждът ще преминава в сняг. За днес, синоптиците са определили жълт предупредителен..
Към 5:00 ч. тази сутрин температурите над Североизточна България бяха от 3° в Разград и Търговище до 5 ° в Русе и Силистра. В Шумен температурата бе 4 градуса, атмосферното налягане е 999 хектопаскала, малко по-високо от средното за месеца и през деня слабо ще се повиши. Относителната влажнот на въздуха е 97%. Днес облачността ще е променлива,..