На 3 март 2020 г. се навършват пет години от откриването на обновената експозиция на Музея „Баба Тонка“ в Русе.
За да отбележи годишнината, Русенският музей ще покаже пред посетителите книги за впечатления, попълвани от гостите на Никола Обретенов през 30-те години на ХХ век. На специален екран (тъчскрийн) гостите на музея ще могат да „прелистят“ някои от тези страници.
Къщата на сина на Баба Тонка - Никола Обретенов, Ботев четник и деец на националноосвободителното движение, е строена през 1907 г. През 30-те години на ХХ век синът на Баба Тонка е сред малкото останали живи участници в борбите за освобождение, а къщата му се превръща в притегателно място за посещения.
Русенци и техни гости от други градове се снимат за спомен с Никола Обретенов, който излиза да ги посрещне със сребърен поднос, върху който носи черепа на Стефан Караджа. Така, тогава започва това, което проф. Николай Ненов определя като „процес на естествена музеефикация” на къщата.
В обновената експозиция на къщата музей специално внимание е отделено на обвързаността на Русе с четническото движение и действията на революционерите Филип Тотю, Панайот Хитов, Хаджи Димитър и Стефан Караджа, на Червеноводската чета, чието знаме е използвано по време на героичния подвиг на Христо Ботев.
Експозицията разказва и за участието на поборник-опълченците в политическия живот на страната след Освобождението, за издигането на Паметника на свободата, за дейността на Комитета „Цар Освободител Александър ІІ” и за създаването на емблематичните за русенската градска среда паметници на националните герои Стефан Караджа и Ангел Кънчев.
Студът нанесе тежки поражения по овощните градини в Североизточна България. 100 % щети има по кайсията, ранните сортове череши и по прасковата. Това каза за Радио Шумен силистренецът Мирослав Черников от Съюза на Дунавските овощари. Най-зле е положението в Силистра и Русе. “За съжаление отрицателните температури от минус 23 градуса през изминалите..
Близо 50 срещи в 20 населени места от всички общини на Русенска област се проведоха в рамките на инициативата „Ромски омбудсман“, съобщават от русенската областна администрация. Целта на проекта е да се повиши достъпа на ромите от региона до правосъдие и административни услуги, както и да се допринесе за пълноправното им гражданско участие във..
Новият ректор на Русенския университет – доц. д-р Десислава Атанасова официално встъпи в длъжност днес. По време на церемонията настоящият ректор, проф. Генчо Попов предаде традиционните ректорски символи – огърлицата, жезъла, пръстена и връчи символичния ключ на университета. В обръщението си към присъстващите доц. д-р Десислава Атанасова заяви, че ще..
Стрелба от неизвестни лица рани куче от Общинския приют в Русе, съобщават от Общината. Тази сутрин три превозни средства са преминали по локалното платно до приюта за безстопанствени животни и са произведени умишлени изстрели с ловно оръжие, при които е ранено едно от кучетата. В момента на инцидента в приюта са се намирали както служители, така и..
Фолклорният празник "Греяна ракия и зелева чорба от старовремската софра" ще се проведе в село Бабово, от община Сливо поле. Събитието се провежда за десети път и се организира от читалище "Никола Вапцаров" и кметството. Шеф-готвачът Ангел Ангелов ще приготви в юнашкия тиган 7000 порции зелева чорба със свинско месо, а за застройката ще ползва 1000..
Шестмесечни безплатни карти за обществения транспорт предлагат измамници в социалните мрежи. За това предупреждават от община Русе. От местната администрация посочват, че няма промяна в условията за пътуване и цените на превозните документи за пътуване по линиите, обслужвани от общинското дружество. Картите се купуват само от шофьорите в..
13 са денонощията с превишенияна средноденонощната норма на фините прахови частици 10 микрона, регистрирани в АИС „Възраждане“ - Русе през януари. Това показват данните от месечната справка, публикувана на интернет страницата на РИОСВ - Русе. Средномесечната концентрация е била 51,45 μg/m³ (микрограма на кубичен метър). Най-високата..