Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помощ за най-бедните

Снимка: Община Русе

Община Русе и Българският червен кръст започват съвместна кампания за подкрепа на уязвими групи хора, останали без работа и доходи по време на извънредното положение. Усилията ще бъдат насочени към семейства, които отглеждат деца с увреждания; деца сираци; родители, отглеждащи сами децата си и останали без доходи заради кризата, както и други възникнали извънредни случаи.

Комисия с представители на различни институции ще селектира получените сигнали на горещите телефони (082 506 702 и 082 506 769). Всеки от казусите ще се разглежда индивидуално. Критериите са разработени от експерти, а информацията ще се сверява в регистрите на Агенцията за социално подпомагане и Бюрото по труда.

От Общината и БЧК се обръщат към фирми и граждани да дарят продукти, които да помогнат на най-засегнатите от извънредното положение русенци. До Великден дарените храни ще бъдат раздадени по домовете на крайно нуждаещите се хора, оценени от експертната комисия.

В момента над 800 русенци получават храна от Общината по различни програми, а повече от 2500 души са обхванати от социалните услуги, които администрацията предоставя, каза кметът Пенчо Милков. До седмица ще бъдат раздадени пакети с трайни хранителни продукти на хора и семейства, които са най-пострадали от кризата и са потребители на „Обществената трапезария“ и на проекта „Патронажна грижа”. Подпомагането е от Оперативната програма за храни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двуметрови канабиси в двора

Два стръка марихуана са открити вчера следобед в двор на частен имот във Ветово, съобщават от русенската полиция. Растенията са големи, с множество разклонения и развита листна маса, високи между 2.30 - 2.40 метра.  Изяснено е, че имотът е собственост на 62-годишен мъж. На място е извършен оглед. По случая е започнато разследване в районното..

публикувано на 30.07.25 в 13:53

120 години Елиас Канети

120 години от рождението на Елиас Канети ще бъдат отбелязани днес в Русе. Немскоезичният писател, роден в дунавския град на 25 юли 1905 г., получава Нобелова награда за литература през 1981 г. като австрийски автор. Честването на 120-годишнината от неговото рождение ще започне в 18:00 ч. с поднасяне на цветя пред паметника на писателя..

публикувано на 29.07.25 в 09:57

Мъж чупи врата в търсене на баня

23-годишен мъж е задържан от полицията в Русе, след като е направил опит да разбие апартамент в жилищен блок на бул. „Липник“.  Инцидентът е станал в събота сутринта, когато на тел. 112 е подаден сигнал от съседи. Мъжът обяснил, че от два дни е бил останал без квартира и негова позната му разрешила да живее в празен апартамент. В него обаче..

публикувано на 28.07.25 в 15:17

Ремонтират Паметника на моряка

Малко над 16 000 лева отпусна правителството за ремонтно-възстановителни дейности и консервация на Паметника на моряка в Русе, съобщи областният управител Драгомир Драганов.  Със средствата се предвижда почистване и възстановяване на повредени части, ретуш и позлата на буквите. В процеса по реставриране на паметника особено внимание ще бъде отделено..

публикувано на 28.07.25 в 10:13

Три къщи изгоряха в Борисово

Шест големи пожара горяха през последните 24 часа на територията на Русенско, съобщи областният управител Драгомир Драганов. Информацията е по данни от дежурните към Областния съвет по сигурност.  Ситуацията е овладяна навсякъде, но на най-рисковите места са осигурени постоянни патрули, така че при евентуално ново възпламеняване огънят да бъде потушен..

публикувано на 28.07.25 в 09:56

Ивънреден мониторинг на въздуха в Николово

Извънреден мониторинг на въздуха в русенското село Николово ще бъде извършен след възникналия край населеното място пожар. За целта мобилната станция на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), която досега извършваше планови измервания в района на Флотската кула, ще бъде преместена в селото. Пожарът бе в близост до военния завод „Дунарит“..

публикувано на 27.07.25 в 16:30

Пламъци обхванаха местността „Сухият кладенец“

Голям пожар бушува в местността „Сухият кладенец“, която се намира край паметника на русофилите в Русе. Това съобщава областният управител на област Русе Драгомир Драганов, който е на място. Пламъците предизвикват гъст дим, който затруднява движението по главния път за Русе откъм Разград и Варна. По първоначални данни има изгорели четири..

публикувано на 27.07.25 в 15:54