Дарителската кампания за борба с пандемията от коронавирус набира все по-голяма скорост в община Ценово. По сметката на болница „Медика“ в Русе вече са преведени над 2200 лева. Според волята на дарителя, парите са за закупуване на тестове, лични предпазни средства за медицинския персонал, както и за оборудване.
Началото на кампанията беше дадено по време на последното заседание на Общинския съвет, което се проведе при строго спазване на всички санитарни хигиенни изисквания. По предложение на кмета на община Ценово д-р Петър Петров единодушно беше прието решение от бюджета на общината да се предоставят 1500 лева за нуждите на болничното заведение. Беше подчертано, че 500 лева от сумата ще бъдат осигурени от перото за представителни разходи на кмета.
Благородната инициатива почти веднага намери широк отзвук сред обществеността в населените места на общината. В борбата с разпространението на COVID 19 се включиха почти всички общински съветници, кметовете на населени места, служители от общинската администрация и кметствата. Един от първите, които доброволно дариха парични суми, беше председателят на ОбС Георги Георгиев. В дух на съпричастност за борба с опасната зараза само за няколко дни бяха събрани 720 лева, които бяха преведени на болницата.
„Дарителската кампания е напълно доброволна. В нея може да се включи всеки със сума по собствено желание. Инициативата ще продължи и в близките дни като се надявам, че с общи усилия и спазване на мерките на карантината ще успеем да преборим опасната зараза“, коментира секретарят на общинската администрация в Ценово Мария Найденова.
57 ще бъдат паралелките в Русенско за предстоящата учебна година, като по-голямата част от тях ще са с професионална насоченост. Новите специалности са шест, обяви началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева. Това стана ясно по време на заседание на постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие. За..
137 години се навършват днес от основаването на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Тя е едно от най-старите духовни средища в България. Началото е поставено през 1888 г. от родолюбиви българи с материалната подкрепа на Градската община. Днес работата на културната институция е посветена на модерния прочит на историята, на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и финансовото си състояние. Всички го правят, защото ако пропуснат, следват глоби. А ако сбъркат? Няма проблем, човешко е да се греши, законът е снизходителен. В конкретния случай кметът на Русе..
Публична среща за обсъждане на мерки срещу замърсителите на въздуха свиква Постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Русе. Поканени са представители на различни институции, граждани и медии. Основната цел е да се обсъдят възможностите за нормативни промени, които да позволят по-ефективен административен контрол срещу замърсяването на..
Изложба „Русе и книгопечатането 1864 – 1944 г.“ е подредена по случай рождения ден на русенската библиотека (11 февруари 1888 г.) във фоайето на втория етаж. Най-старата книга в изложбата е „Божественото и Священо Евангелие на Господа нашего Иисуса Христа“, издадено през 1865 г. от свещеника Ненчо Несторов – една от първите книги, отпечатани в Русе...
Работилница за мартеници ще се проведе утре от 11:00 часа в Детския отдел на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ в Русе, съобщават от културната институция. Дейността е в подкрепа на кастрационния център и клиника на сдружение „Германо-българска помощ за животните“. На събитието ще присъства едно от кучетата, спасени от сдружението...
Световна награда за най-всеотдаен клас получиха ученици от 4 клас на СУ „Васил Левски" в Русе. Отличието е от международната инициатива „Бързи герои 112“ за 2024 година. Децата са отличени заради тяхната смелост, бързи реакции и придобити знания от програмата. Малките ученици помогнаха за спасяването на техния учител Мартин Вишанов, който получи..