По една минимална заплата заедно с осигуровките ще бъде осигурена за свободните артисти за времето на извънредното положение плюс месец след това. Това каза на извънреден брифинг днес министърът на културата Боил Банов.
"Това не е социална помощ, а е грижа в една тежка ситуация. Разработваме и механизми след извънредното положение и месец след него да се подготвим и да наситим с проекти през Национален фонд „Култура“ и ще увеличим драстично бюджетите на тези проекти. От подкрепа ще може да се възползват артистите, които са били с доходи под 1000 лв. на месец през 2019 г. Очакваме около 1200 души да бъдат подкрепени с минимална работна заплата. Това ще ни струва, вероятно, около 2 700 000 лв.", съобщи и министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
„Над 11 000 са хората, които намериха работа по време на кризата. От началото на извънредното положение новорегистрираните бедработни са 72 000, но откакто действа схемата 60:40 (от 1 седмица), стана ясно, че 22 015 служители и работници няма да загубят своята работа. Около 22 000 души ще получат топъл обяд по едноименната национална програма, а благодарение на дарения, през периода на кризата ще бъдат изхранени и други 1200 семейства“ – каза още министър Сачева.
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..
Интересни житейски моменти, комични и сериозни ситуации, свързани с различни юридически казуси, спомени за хора, които отдавна не са сред нас, публицистика и художествени разкази. Всичко това откриваме на страниците на първата книга на Румяна Минчева „НаПРАВО в живота“. Изданието беше представено пред публика на 6 ноември, а фоайето на РБ..
Крилата фраза твърди, че „праведниците си отиват на големи празници“, така както се случи и с проф. Ростислава Тодорова-Енчева, която ни напусна тази година на Богоявление. Преподавателката от Шуменския университет, която е богослов, художник и изкуствовед, не успя да защити последната си дисертация, с която трябваше да стане доктор на науките. На..
Макет на античната и средновековна крепост „Кале Широково“ получи като дарение Русенският музей, съобщиха от културната институция. Макетът представлява възстановка на късноантичната укрепителна система на крепостта – основна стена с три големи полукръгли кули и дублираща стена, снабдена с плътни триъгълни кули. Възстановката е на Николай Николов. След..
Поредна творческа изява заедно има в Шумен известното артистично семейство Мариана и Пламен Петкови. Техни картини са подредени в галерията и централното фоайе на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Откриването на изложбите им „Визуално пътуване“ и „Лятно слънце и море“ е тази вечер и в тях може да се видят по- абстрактните..