Отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Традиционните празнични шествия, посветени на празника, тази година няма да се проведат. Извънредната епидемична обстановка в страната и решението учебната година да приключи за учениците дистанционно правят невъзможно честването на празника на публични места и в училищата.
Шумен ще отбележи 24 май с празнични концерти на открито. Изградена е импровизирана открита сцена близо до паметника на генерал Мадатов и паметника на признателността на арменскaта общност в Шумен към българския народ на бул. „Славянски“. От 10.00 часа с химна на светите братя Кирил и Методий „Върви, народе възродени“ духовият оркестър и изпълнители от хор „Родни звуци“ ще поздравят гражданите и ще изнесат празничен концерт на открито. Музикантите и хористите ще бъдат разположени по пешеходната алея.
С концерт на открито и онлайн тържество Русе ще отпразнува Деня на българската просвета и култура. Празненствата ще започнат в 11 часа на площад "Свобода" с концерт на Биг Бенд-Русе с диригент Димчо Рубчев, в който ще се включат солисти и хорът на Държавната опера. Венецът на тържеството всяка година е церемонията по връчването на награда "Русе", която от 1985 година се присъжда на личности, дали своя изключителен принос към образованието и културата на града. Поради необичайната обстановка, спектакълът ще се проведе в зала "Европа" на Доходното здание без публика, но ще се излъчва наживо от 18 ч. в YouTube канала на общината "Култура Русе".
С виртуално празнично шествие Търговище ще чества 24 май. То ще се проведе във фейсбук страницата на Община Търговище и на видеостената на централния площад „Свобода“.Във виртуалната и видео програма училищата и културните институции от общината ще представят най-важните си постижения през годината. Ще бъдат публикувани и празнични послания и поздравления от изявени общественици, културни и просветни дейци, ученици, спортисти и популярни личности. Екипът на Регионалния исторически музей, е подготвил хроника за развитието на светското образование в Търговище. През деня на фейсбук страницата и видеостената ще бъдат излъчени и музикални и танцови изпълнения на местните художествени състави.
Във Велики Преслав, културните и образователни институции ще почетат празничния 24-ти май с поднасяне на венци и цветя пред паметниците на Симеон Велики и книжовниците и Климент Охридски от 8:30 часа. Тогава ще бъдат наградени номинираните педагози и отличниците на випуска.
С краткото тържество с ограничен брой официални лица и без граждани ще бъде отбелязан в Разград Денят на българската просвета и култура и славянската писменост. То ще бъде на площад „Възраждане“ до паметника на учениците на Светите братя Кирил и Методий и ще бъде излъчвано в социалните мрежи и по радиоуредбите в града. Тържеството ще започне в 10 ч. с изпълнение на Химна на Кирил и Методий, както и на одата „Българският език“ на Иван Вазов. Тържествено слово за празника ще произнесе кметът Денчо Бояджиев, след което ще бъдат връчени почетните отличия за принос в развитието на културата, образованието и духовността в региона. От 11 ч. в двора на Етнографския музей грамоти ще получат 14-те отличници на випуск 2020 г., както и носителят на наградата „Студент на годината“. Тази церемония също ще бъде излъчена в социалните мрежи.
Русе На 29.07.2025 г., от 8:30 ч. до 12:00 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Русе, кв. "Възраждане - Локомотив"; алея "Иглика" 4, 6; алея "Топола" 2, 3, 4, 6; ул. "Битоля" 2, 4, 6; ул. "Плиска" 102, 104, 106; ул. "Тулча" 11, 13. Силистра На 29.07.2025 г., от 9:00 ч. до 16:00 ч. няма да има ток в района на с...
269 пожара са изгасени за последното денонощие, тази нощ не се е налагала евакуация на хора. Хеликоптери от Франция, Словакия и Унгария вече са в България. Има готовност до час да започнат работа, част от тях ще бъдат насочени към пожара над село Илинденци, където ситуацията е най-тежка, съобщиха на брифинг от МВР. Очакват се два самолета на Швеция..
Между 20° и 24° бяха температурите в 6:00 ч. тази сутрин в региона. В Шумен са измерени 22°, атмосферното налягане е 978 хектопаскала, а относителната влажност на въздуха – 73%. Сутринта ще е слънчево. Около и след обяд от запад ще се развива купеста облачност и по-късно на места ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици, валежи ще има и през..
Овладени са няколкото големи пожара в Русенско, съобщи областният управител Драгомир Драганов.Трима души бяха леко обгазени. Огънят унищожи четири автомобила и две постройки. Ситуацията беше най-тежка на две места – край село Николово и вилните зони в близост до паметника на русофилите в града. Първият пожар обхвана площ от около 100 дка.,..
Манастирът "Св. Пантелеймон" в местността Патлейна край Велики Преслав ще отбележи храмовия си празник на 27 юли. От 19:00 часа днес ще бъде отслужена вечерня. От 9:00 часа в неделния ден ще започне тържествената литургия, а след водосвета ще бъде осветена и обща трапеза. В понеделник ще бъде отслужена литургия с благодарност към ктиторите и..
Специализирана полицейска операция за противодействие на наркоразпространението и противообществените прояви е проведена тази нощ на територията на ОД на МВР-Разград. Това съобщиха от разградската полиция. Около 21.30 часа в петък по улица „Марица“ е спрян автомобил „Ауди А6“, управляван от 22-годишен младеж от село Благоево. Установено е, че..
Температурата на въздуха в Североизточна България към 6:00 часа е от 19 градуса в Шумен до 25 градуса в Силистра. Атмосферното налягане в Шумен е 988 хектопаскала, о тносителната влажност – 70 %. Днес отново ще е слънчево и горещо. Вятърът ще е слаб от юг, следобед слаб до умерен от югоизток и изток. Максимални температури между 38 и 43..