Временна изложба на тема „Съдбините на Силистра през 15-и – 19-и век“ се открива днес в крепостта „Меджиди табия“ край града.
В експозицията, подготвена от Регионалния исторически музей в Силистра, са представени изцяло нови документи с нова информация за града от Османския архив в Истанбул, каза директорът д-р Николай Тодоров. Една от най-ценните находки е молбата за строежа на сегашния катедрален храм „Св. св. апостоли Петър и Павел“ с подписи и печати на първенците на града.
Сред материалите, които предизвикват интерес и чиито оригинали се пазят в европейски библиотеки, е план на града и на крепостите около Силистра от 1853 година, чийто оригинал се пази във Френската национална библиотека. Може да се види и титулната страница на история на Силистра – един от малкото градове, които през този период имат собствена история, чийто оригинал се пази в Националната библиотека на Австрия.
Сред копията от документи е един от най-ранните османски морски атласи от 20-те и 30-те години на 16-и век, в който е може би и едно от най-ранните изображения на Силистра от Османската епоха. Използвани са спомените на Илия и Рашко Блъскови – син и баща – едни от активните представители на българската общност с принос за образователното дело.
Интерес предизвиква и историята на британския военен Джеймс Армър Бътлър, загинал край Силистра като командващ турски войници. В експозицията присъства и темата за руския писател Лев Николаевич Толстой, също воювал край Силистра.
Има идея да бъде направена възстановка на бойна палатка от Кримската война и на казармата.
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..