Категорично неверни са информациите, че част от водите в язовирите за напояване минават през ВЕЦ-овете, за да се произвежда електроенергия и по този начин язовирите се източват. Това заяви министърът на околната среда и водите Емил Димитров на съвместен брифинг с министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева.
Министър Димитров посочи, че три от язовирите, които са ползват за питейно-битово водоснабдяване и за напояване, в момента са с ниски нива – „Ястребино“, „Тича“ и „Жребчево“. „Пестим всяка капка вода от тях. Всичко, което правим, е планирано и до края на мандата водна криза не се очаква. Но ще има проблем, ако засушаването продължи през следващите години. Затова е по-добре отсега да се вземат мерки и да се изградят резервни водоизточници. Предприели сме мерки, уведомили сме земеделците, че е възможно след една-две години да настъпи криза. Но по-добре навреме да предупредиш, отколкото в последния момент да кажеш“, обясни Димитров.
По думите му на язовир „Ястребино“ няма и никога не е имало ВЕЦ-ове. В продължение на години притокът му е малък. В момента той е пълен на 26% от обема си. През тази година на земеделски производители са дадени 6 млн. куб. м за напояване. Има заявка за още 2 млн. куб. м. за август. Притокът към язовира е малък и затова в момента се преценява дали да се отпуснат 2 млн. или само 1 млн. куб. м. „Законът ни задължава да отпускаме приоритетно за питейно-битово водоснабдяване. Ограничавайки количеството за тази година, отправяме предупреждение, че ако продължи да не вали, догодина ще пазим водата само за питейни нужди“, уточни министър Димитров.
Двата ВЕЦ-а на язовир „Тича“ не работят от август 2018 г. В момента той е пълен на 41% от обема си, но разходът му е 1620 пъти повече от притока. „Въпреки това успяваме да балансираме количеството и за няколко години питейно-битовите нужди на Търговище, Шумен и Велики Преслав са осигурени. В същото време сме подали и количества за земеделските стопани. Ако след две години заработи система „Дунав“, проблемът ще бъде напълно решен“, каза Емил Димитров.
„С протести язовир не се пълни. Той се пълни с разумно управление и намаляване на загубите“, предупреди министър Димитров. Той призова водата да се пести, за да бъдем подготвени за евентуални неблагоприятни ситуации в следващите 2-3 години. „За всички земеделски производители годината е трудна по много причини, но най-вече заради сушата. Но за този сезон водата за напояване на земеделските производители водата е осигурена“, заяви земеделският министър Десислава Танева.
27 общински наредби да бъдат синхронизирани и приведени в съответствие с изискванията на закона за въвеждане на еврото в България. Това трябва да гласуват шуменските общински съветници на февруарската си сесия. Тя е насрочена за последния четвъртък от месеца/27.02/. В дневния ред на редовното заседание на шуменските общински съветници е да..
Продължава почистването на републиканската пътна , съобщават от МРРБ. В момента сняг вали в почти цялата страна. Към 15:00 часа днес няма затворени пътни участъци. Обработката на настилките продължава. Екипите на пътноподдържащите фирми предприемат необходимите действия за осигуряване на движението при зимни условия. За..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Автомобили са закъсали на главните пътища край село Манастирско, Попово и Търговище, съобщи за БТА дежурният в Областното пътно управление. От там уточниха, че изпращат машини, за да изтеглят закъсалите автомобили, като се работи непрекъснато. Към момента над 12 снегопочистващите машини са на терен. Тази сутрин е подаден сигнал за излязъл..
Проходими са пътищата на територията на община Дулово, към момента няма затворени пътни участъци, съобщи дежурният от администрацията. От 4:00 часа тази сутрин машини чистят и опесъчават пътищата, водачите обаче трябва да карат с повишено внимание и при зимни условия, предупреждават от общината. От там припомнят, че всички собственици или наематели..
Жълт код за значително количество валежи е обявен в 13 области на страната, сред които Шумен, Русе, Търговище, Разград, Силистра и Добрич. От Агенция „Пътна инфраструктура“ апелират към шофьорите, на които им предстои пътуване, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето и..
Само в няколко населени места от Североизточна България ще има спирания на тока днес заради профилактика и ремонтни дейности. В Русенска област две села ще са без електричество. В Иваново ток няма да има от 8:30 ч. до 16:00 ч. Спиранията ще обхванат улиците "Митко Палаузов", "Панайот Хитов" и "Никола Вапцаров". От 9:00 ч. до 14:00 ч. без..