В неделната сутрин жителите във вилната зона на шуменския квартал Дивдядово първи виждат дим, който идва от подножието на скалната верига.
Един от първите, които виждат огъня е Богдан Станков. Той разказва, че негов съсед непрекъснато палел боклука си, но за разлика от друг път, вероятно си е тръгнал преди да го изгаси. И въпреки намесата на пожарникарите, овощната му градина е изгоряла.
Пушекът във вилната зона е забелязан вчера в 8:30 ч, но сигнал за произшествието е подаден едва в 11:28 ч., обявиха от Областната дирекция на МВР Шумен. Към мястото на инцидента са насочени 12 противопожарни автомобила от шуменската пожарна, екипи от Велики Преслав и Смядово. Помощ в гасенето на пламъците в ниската част на гората са оказали около 150 доброволци и служители на Държавното горско стопанство.
„Екипи са разположени навсякъде в гората. Момчета с АТВ-та и мотори качват вода до по-високите места на склона, ситуацията е овладяна засега, но чакаме. Пръскачките работят, копаят, правят просеки. Действат!“, сподели Иван Николов, който през нощта е помагал в овладяването на огнената стихия.
„Реагирахме още на момента, в който получихме сигнала за пожара“, казва още Николай Колев, старши лесничей и ръководител на втори участък в Държавното горско стопанство Шумен. По думите му в потушаването на стихията са се включили 22 негови колеги, получили са съдействие и от съседни стопанства. Според него най-големият проблем е бил силният вятър, който постоянно е променял посоката си.
След затихването на вятъра снощи е ограничен пожарът по северния фронт. Пожарникарите успяват да отцепят и южната страна.
Въпреки че все още над склоновете на дивдядовските скали може да се забележи дим, огънят е овладян. Възможно е обаче тлеенето в отделни райони да продължи с дни.
Все още е невъзможно да бъдат изчислени щетите от горския пожар край Дивдядово. Причината за инцидента също не е уточнена. За жителите на шуменския квартал огънят е тръгнал от човешка небрежност.
От шуменската пожарната напомнят, че изгарянето на растителни отпадъци в земеделските земи е абсолютно забранено.
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..