Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тонове опасни отпадъци в Шумен

4
Снимката е илюстративна.
Снимка: Главна прокуратура

Шуменска област е една от четирите в страната, в която са открити опасни отпадъци. Това съобщават от Главната прокуратура. В землището на Шумен са установени 751 тона опасни отдапъци. Нередности са констатирани и в областите Плевен, Монтана и София. Общо откритите отпадъци са 16 756 тона, от тях 7756 тона са опасни.

Проверките са извършени в рамките на досъдебно производство срещу организирана престъпна група, по което обвиняеми са 11 души, сред тях Атанас и Пламен Бобокови, бившият заместник-министър на околната среда и водите Красимир Живков, управители на търговски дружества и директор на регионална екоинспекция.

От събраните до момента доказателства е установено, че фирми, регистрирани в Румъния, Италия и Сърбия, са внесли на територията на страната големи количества опасни отпадъци, които са предавани на фиктивно регистрирани дружества, които не са имали капацитет и възможности за съхранение.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ново кръстовище в Шумен

Първа копка на второ кръгово кръстовище при Индустриалния парк в Шумен бе направена днес. То ще бъде на разклона за село Мадара, на околовръстния път за Варна.  Инвестицията за над 4 милиона лева включва изграждане на ново кръгово кръстовище, както и подобряване на вътрешната свързаност между зоните в Индустриалния парк и техническата инфраструктура...

публикувано на 20.06.25 в 16:09

Знание срещу зависимост

Беседа на тема „НЕзависмост към   наркотиците“ изнесоха пред ученици от 8, 9, 10 и 11 клас на СУ „Йоан Екзарх Български“ представители на Областната дирекция  на МВР в Шумен. Беше излъчен и кратък филм с последици от употребата на наркотични вещество, в който млад човек, попаднал в капана на дрогата с всички негативни последици от това, сега..

публикувано на 20.06.25 в 15:29

Годишни абонаменти в синята зона

90 лева на година за паркомясто за първи семеен автомобил. Толкова ще плащат шуменци, чиито адреси попадат в предвиденото разширяване на синята зона в центъра на града. 180 лева ще е таксата за втори автомобил, каза по време на бюджетната комисия към Общинския съвет зам.-кметът Николай Колев.  Във Варна таксата за първи автомобил е 65 лв., но..

публикувано на 20.06.25 в 14:30

Хищникът все още не е заловен

Хищник от семейство котки – пума, пантера или ягуар, се разхожда на Шуменското плато. Това съобщиха на брифинг преди минути в шуменската полиция. Голямата котка е на свобода, следи от нея са открити в района на скалния венец над Дивдядово. Очаква се специалист от зоопарка във Варна да определи точно какъв е видът на голямата..

публикувано на 20.06.25 в 14:03

Разширяват гробищния парк

Разширение на гробищния парк започва община Шумен. Ще бъдат изградени 20 нови парцела на територия от 40 декара. Три парцела вече са обособени. Това съобщават от общинската администрация.  Проектът предвижда също видеонаблюдение, по-широки зони за пешеходно движение, чешми, контейнери, разширяване на урновата стена и нова костница.  В..

публикувано на 20.06.25 в 13:00

Пожар в Кризисния център в Шумен

Пожар в Кризисния център на ул. "Шуменска комуна" в Шумен гасиха огнеборците снощи. 19 души са били евакуирани, един е приет в болницата с обгазяване. Това съобщават от полицията.  Сигналът е получен в 22:50 часа на 19 юни. Към адреса са насочени противопожарни екипи на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". На място..

публикувано на 20.06.25 в 12:31

Ремонтират 42 спирки в Шумен

Започва ремонт на 42 спирки на градския транспорт в Шумен. Отделени са 14 000 лв., с които съоръженията ще се приведат в по-добър вид. Рехабилитацията включва дейности по почистване от корозия, подмяна на стъкла и стъклени елементи, измиване и др. Ремонтните дейности трябва да приключат до края на юли 2025 г. Община Шумен установи..

публикувано на 20.06.25 в 11:43